Časté problémy s pokožkou: ako si pomôcť?

Please enter banners and links.

Už sme na našich stránkach zaiste spomínali, že kože je jeden veľký orgán. Celý nás pokrýva a chráni. Ako mu však pomôcť, keď má problémy?

 

Plesne

         Častým problémom s kožou sú plesne, a to predovšetkým na nohách. Sú vyvolané hubovitými mikroorganizmami žijúcimi na povrchu kože. To, že máte pleseň spoznáte jednoducho: svrbia vás nohy, pália, nepríjemne zapáchajú a aby toho nebolo málo môžu sa tvoriť aj šupinky.

Na to, aby ste dostali pleseň, nepotrebujete veľa – postačí vám bosé chodenie po verejných priestoroch (sprchy, bazény, šatne, sauny a pod.). Plesniam pomáha aj nekvalitná obuv, nepriedušné materiály a ponožky z umelých vlákien. Platí, že si netreba požičiavať topánky a po umytí nôh ich dôkladne vyutierať dosucha, a to aj medzi prstami.

Okrem kúpi antimykotík z lekárne na voľný predpis navštívte lekára ktorý presne určí diagnózu, vážnosť plesní a pomôže zvoliť najvhodnejšiu liečbu. Po vyliečení sa vyvarujte bosým nohám na už spomenutých miestach a im podobným. Taktiež si vždy osušte nohy, aspoň papierovou vreckovkou.

 

Seboroická dermatitída

         Podľa názvu možno neznáme ochorenie, no dermatológovia poznajú vo svojich ambulanciách mnohých pacientov s touto diagnózou. Seboroická dermatitída patrí do skupiny atopických ekzémov. Najviac sa vyskytuje v oblasti vlasov na hlave, obočia, hrudníka a v kožných záhyboch po tele.

Seboroickou dermatitídou trpia dojčatá okolo tretieho mesiaca a dospelí (na prekvapenie je v súčasnosti týmto problémom postihnutých viac mužov ako žien). Ochorenie sa vyskytuje v suchej a mastnej forme. Suchá forma sa prejavuje drobnými šupinkami a suchou pokožkou. Mastná forma dermatózy je prejavená chrastami, mastnými šupinkami a/alebo mokvavými pupienkami.

Posledné výsledky skúmania tohto ochorenia poukazujú tiež na to, že seboroická dermatitída súvisí so psychickým zdravím pacienta. Ak je v strese alebo v nepohode, problémy sa zhoršujú.

Okrem dermatológa vám pomôže aj pár praktických rád. Dbajte na to aby ste nenosili oblečenie z umelých vlákien ale iba z kvalitnej bavlny. Tiež má byť priedušné a musíte sa v ňom cítiť pohodlne. Veľkou pomocou je dovolenka pri mori a psychická pohoda.

 

Akné

         Akné je najčastejším problémom. Nejde vždy len o „pupíky“ ktoré nás trápia v puberte, ale akné poznajú aj dospelé ženy a muži. Ide o chronické ochorenie kože vznikajúce uzatvorením vývodu mazových žliaz. Maz sa potom nemôže uvoľniť, hromadí sa a vyvoláva zápal.

Pomôcť vám môžu nielen lieky dostupné na voľný predaj v lekárňach v podobe mastičiek alebo liekov, ale aj dermatológ. Práve ten vám v prípade akútneho akné vie predpísať antibiotiká. S akné by ste nemali jesť pikantné jedlá, mastné pochutiny a vyhnite sa pleťovým vodám s obsahom alkoholu lebo práve ten pleť vysúša.

 

V našom magazíne mnau.sk sme sa tiež venovali týmto kožným problémom:

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net