Ekzém a opar

Please enter banners and links.

Človek má na koži miliardy mikroorganizmov. Tie sa môžu dostať pod kožu z rôznych dôvodov čo sa prejaví miestnou infekciou.

Koža sa skladá, ako iste vieme, zo zamše, podkožného väziva a pokožky. Celkovo máme na sebe v priemere 1,5 až 2 m2 kože. Najtenšia je na viečkach, uchu a predkožke penisu, najhrubšia na chrbte, dlaniach a chodidlách.

Dieťa s ekzémom

Ekzém dieťaťa je veľmi nepríjemný nielen pre samotné dieťa, ale aj pre rodičov. Pohľad na škrabanie si pokožky až do krvi vyvoláva v mamičkách bezmocnosť. Dieťa sa nemôže sústrediť na školu, je často nešťastné a sťažuje sa na pálenie pokožky. Následný nepokoj vyvoláva psychický stres, ktorý môže ekzém ešte viac zhoršiť.

Pomôže častejšie vetranie miestnosti vďaka čomu sa zníži dráždivá suchá teplota v byte, studený obklad na postihnuté pálivé miesta a krémy skladované radšej v chladničke – budú príjemne chladivé.

Naučte dieťa neškrabkať si pokožku nechtami, ale radšej iba jemne šúchať bruškami prstov. Malo by tiež vedieť, že si treba miesto automaticky natrieť. Nechty by ste mali mať vy aj vaše dieťa vždy čisté a ostrihané; zníži sa tak riziko kožnej infekcie.

Je vhodné ak má dieťa na spanie flanelovú širšiu pyžamku, pokojne aj o číslo väčšiu aby koža dýchala kým ratolesť spí. Osvedčené sú aj rukavičky aby si deti nemohli v spánku mimovoľne škrabať ekzém. Batoľatá môžu mať bavlnené návleky na zaväzovanie.

Opary

Zo skúseností viete, že ich natrvalo neodstráni ani pravidelná liečba. Najviac sú však účinné mastičky (buď viazané na predpis alebo neviazané na voľný predaj) a lieky obsahujúce virostatikum.

Opar najčastejšie postihuje pery a genitálie. Lieky môžu pozastaviť množenie vírusov, ale treba dbať na užívanie liečiv hneď na začiatku akonáhle sa prejavia prvé príznaky.

Pľuzgiere sušte antiseptickými roztokmi. Pomôže vám aj pasta s ichtamolom alebo s endiaronom. V žiadnom prípade neliečte opar v blízkosti oka na vlastnú päsť! Tam je nutný zásah lekára. Pľuzgier neprepichujte a ani nevytláčajte lebo vodička vo vnútri obsahuje množstvo aktívnych vírusov, teda celý „obsah“ je vysoko infekčný.

Opar vyvolávajú viaceré faktory, ale najznámejší je stres, veľká fyzická záťaž, operácie, menštruačný cyklus, horúčka a UV žiarenie (soláriá). Užívajte vitamín B1, B6 a B12, ďalej špenát, cibuľu, cesnak a v prípade intímnych oblastí kondóm.

Napísala: Zuzana Šusterová