Nepríjemné afty v ústach

Please enter banners and links.

Niektorí to zažili po zjedení citróna, iní to majú pravidelne po návšteve reštaurácie, po divokej party, po horúcom čaji. Odborníci dodnes nevedia prísť na príčinu tejto pliagy, a tak skúšame iba babské recepty. Alebo len tak trpíme tú bolesť kým neprejde sama.

Afty sú malé pľuzgiere, vriedky v ústnej dutine. Sú veľké 4 až 5 mm a vytvoria sa vtedy, keď sa z neznámych dôvodov naruší rovnováha imunitného systému. Trápia najmä ženy, častejšie sa objavujú na jar a na jeseň, vekové ohraničenie je od puberty do asi 33 rokov. Ale niektorí veľmi dobre vedia, že ich majú počas celého roka a celý život.

Ako je už spomenuté vyššie, doposiaľ nie je známa príčina. Dlhodobým sledovaním sa však zistilo, že by medzi možné príčiny vzniku áft mohla patriť konzumácia horúcej polievky alebo čaju a všetkého toho, čo môže spôsobiť odreniny v ústnej dutine alebo rozleptať jej sliznicu. Ďalej citová tieseň, stres, zle umytý príbor v reštauráciách a nevedomé okusovanie predmetov z nudy (ceruzky, vlastné nechty, a pod.). Tým, že sa nepozná dôvod, nie je možné vyvinúť liek presne na tento problém. Neexistuje trvalá liečba ktorá by ich vyhubila na celý život.

Napriek tomu v lekárňach dostanete pomocné lieky ktoré celý proces utlmia a minimalizujú bolesť. Skúste tinktúru, vodičku na potieranie áft, mastičky na lepšie hojenie. Novinkou je náplasť na afty ktorú stačí nalepiť na postihnuté miesto. Bolesť by mala zmiznúť takmer okamžite.

Ak ich práve máte nezhoršuje si ich niektorými potravinami ktoré im pomáhajú, a vás tak potrápia ešte väčšou bolesťou. Nekonzumujte štipľavé korenie, citrusové plody, čokoládu, orechy, kávu a jahody. Niektorí lekári sa dokonca domnievajú, že práve jahody spolu s octom, horčicou a niektorými žuvačkami môžu afty vyvolávať.

Spúšťačom môže byť aj zubná pasta. Nie každá je pre vás vhodná a to aj vtedy, ak ste za ňu zaplatili poriadne veľa. Pozrite si jej zloženie a zbavte sa jej v prípade, že obsahuje laurylsulfát (niekde je uvedený v skratke SLS). Ten zvyšuje penivosť zubnej pasty a zároveň vysúša ústnu dutinu čím sa ničí jej ochranná vrstva. Štatistiky uvádzajú, že zúčastnení ktorí prestali takúto pastu používať zaznamenali ústup áft v ústach – až 70 % z nich nemalo afty veľmi dlhý čas, alebo vôbec.

Všetkému sa dá úspešne predísť a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Doprajte si jeden biely jogurt so živými kultúrami každý deň. Ak sa afty opakujú často a neviete si dať rady, zájdite do lekárne a pýtajte vitamín B (B-komplex) dostupný v tabletách. Jeho nedostatok má na svedomí nielen afty, ale aj tzv. kútiky v ústach, mastné vlasy a depresie.

Treba navštíviť aj lekára? V zásade nemusíte, lieky sú spravidla aj tak voľnopredajné. Komplexné vyšetrenie je nutné vtedy, ak:

–      máte tri afty v ústach naraz (alebo viac),

–      nehoja sa do 10 dní,

–      sú sprevádzané horúčkou a celkovou nevoľnosťou,

–      znemožňujú vám príjem potravy kvôli neutíchajúcej bolesti.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock