Pátranie po dokonalom mužovi

Please enter banners and links.

Mnoho úspešných a sympatických žien je stále slobodných. Všetky svorne tvrdia, že sa vraj skvelí muži už minuli a tí zvyšní nespĺňajú požadované nároky. Ako to vlastne je?

Emancipácia

Ženy sa obvykle vydávali za mužov vzdelanejších a potenciálne úspešnejších; tak bola po stáročia nastavená nielen spoločnosť, ale aj muži. Situácia sa ale za posledný čas výrazne zmenila. Takíto úspešní muži majú teraz záujem o „obyčajné“ predavačky, asistentky a iné žienky domáce ktoré im vytvoria rodinné zázemie a nebudú ich prevyšovať. Úspešná žena si potom vezme elektrikára na poslednú chvíľu, pretože už začula tikot biologických hodín.

Celá táto situácia plynie z našej emancipácie – sme samostatné a to síce muži obdivujú, no pri obdive to aj končí. Doma by nás nechceli mať z jednoduchého dôvodu – načo? Veď nám s ničím netreba pomôcť, nič netreba podať, všetko si predsa zariadime tak, ako samé chceme. Kde by sa potom ukázal muž v role hrdinu?

Dobre vyzeráme, podávame v práci excelentné výkony, snažíme sa starnúť čo najmenej a nepriberať. Potom príde prelomová tridsiatka a my sa pýtame čo sme dosiahli. Odrazu nestíhame mať rodinu a začíname sa vážne zamýšľať nad svojím životom. V tomto rozpoložení sa akoby odrazu zjaví blízko nás muž, celkom schopný, v posteli to s ním ujde, občas zavolá a pozve na drink. Otázka ale znie: prečo sme nevideli toho muža skôr? Odpoveď je podľa psychológov nasledovná: bol nielen on ale dokonca viacerí, ale na poslednú chvíľu už berieme aj to, čo zostalo.

Väčšina mužov súhlasí s názorom, že pôsobíme tak sebaisto a silne, až vlastne nevedia ako majú reagovať. Sme na mužoch menej závislé a keď nám poskytnú pomoc iba hrdo odvrkneme, že si ten defekt opravíme aj bez pomoci. Ak skúsime nejaký vzťah a časom stroskotá, ideme ďalej. V podstate emancipovaná žena nepotrebuje muža ani z ekonomických, ani z iných praktických dôvodov.

Podľa psychológov si teda osamelé ženy môžu sa svoju samotu samé.

Extrémne očakávania

Mať vysoké očakávania je bežné a normálne. Problém však začína vtedy, keď sa naše predstavy približujú k extrémom. Nájsť hranicu medzi neprimeranými očakávaniami a tými celkom splniteľnými je ťažké, ale nie nemožné.

Podľa psychologičky K. Hollej je nereálne napríklad to, že žena chce muža pokojného, tichšieho, ale zároveň očakáva prchkosť. Chceme partnera, ktorý bude naše vzájomné konflikty riešiť doma s kľudom, ale von by sa neváhal kvôli nám pobiť. To však nie je možné, lebo sa jeden človek nemôže správať dvojako – aj nežne, aj drsne.

Ujasnite si teda rebríček vlastností ktoré sú pre vás naozaj dôležité a ktoré by ste dokázali tolerovať.

Život s nesprávnym mužom

Od narodenia žijeme so svojím „vnútrom“, a keď ho počúvame, vieme úplne presne a neomylne prežiť život tak, aby nás napĺňal. Ale väčšinou chceme byť hrdinkami z filmov alebo kníh, necháme sa oslepovať životmi kamarátok.

Bohužiaľ, skôr než si to uvedomíme nosíme obrúčku s mužom na ktorého by sme sa pred rokom ani nepozreli. Kam to speje? K nevere… Preto jej tu máme toľko veľa na každom rohu.

Vzácne je to, čoho je málo a čo je nedostupné. Kedysi to bola kariéra, dnes sú vzácnosťou pokojné partnerské vzťahy. Tlak okolia, vek a porovnávanie „kedy konečne už aj ty“ nás tlačia k múru.

Zahodíme očakávania a sny, pri prvom flirte vidíme vyslobodenie z kolotoča a vydáme sa za človeka, ktorého vlastne ani dobre nepoznáme…

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock