Jesenná depresia útočí! Ako sa jej vyhnúť?

Please enter banners and links.

Nedostatok slnečného svetla, zmena počasia – sychravé dni, dažde, zima, to sú charakteristické znaky jesene a hlavne spúšťače tzv. sezónnej – jesennej depresie. Aj keď sa všetko zdá byť v poriadku, zrazu sa k vám zakráda pocit smútku a márnosti. Väčšina z vás už tento pocit dobre pozná. Ide o depresiu definovanú ako citový stav, smutnú náladu charakterizovanú stratou istoty a záujmu, pocitom menejcennosti. Je reakciou na skľučujúci podnet alebo určitú situáciu

Prejavy klasickej depresii sú u každého rovnaké. Melancholická a zlá nálada, smútok, nechuť k činnosti alebo komunikácií s niekým, únava až problémy so spánkom, čo môže viezť až k fyzickým prejavom depresii, napr. k prejedaniu sa alebo naopak k nechutenstvu k jedlu. Veľa ľudí má tendenciu si ju ešte viac zhoršiť. Častokrát siahajú po alkohole, myslia si, že problémy a zlú náladu „zapijú“, ale má to presne opačný efekt, alkohol to ešte viac zhoršuje, ľudia sú vtedy ešte viac emotívni a navyše po tomto chvíľkovom rozmare si na druhý deň depresia na nich počká a možno aj v horšom rozmere. Zhoršiť vám ju môže tiež neustála sebaľútosť a negatívne myslenie.

Ak ste však odhodlaní ju zničiť, je tu pár trikov, ktorými sa dá vaše telo i duša do poriadku. Na úvod treba začať trochu filozoficky. Len to samotné zistenie, že život je krásna vec, je polovičnou výhrou. Ak si vás depresia našla v určitej situácií, ktorá sa vám stala, uvedomte si, čo je pre vás v živote dôležité. Je to výpoveď v práci alebo rozchod s priateľom? Stalo sa, stalo. Nemá cenu sa v tom trápiť, keď vás niečo zlé stretne a vy podľahnete depresii, zoberte energiu a začnite znova. Uvedomte si kvôli čomu ste smutná: kvôli výpovedi? Však si hravo viete nájsť prácu zo širokej pracovnej ponúk! Kvôli rozchodu s priateľom? Po svete behá množstvo iných a navyše vy budete slobodná! Alebo vás trápi zlé počasie? Nájdite na tom niečo pekné, jeseň je predsa krásnym obdobím, kedy všetko hýri pestrofarebnými listami. Všetko zlé je predsa na niečo dobré – opakujte si každý deň túto vetu.

Osvedčeným trikom proti depresii je plánovanie aktivít na celý deň. Zapíšte si do diára, kedy si spravíte čas na prácu, zábavu, priateľov, relax a spánok. Poviete si, že to bežne robíte? Nevadí, ak vás prepadne pocit márnosti a smútku, zoznam úloh vám takto pripomenie, na čo sa máte tešiť. Naordinujte si na každý deň niečo, čo vám urobí radosť a usmievajte sa vždy, keď máte príležitosť.

Pravidelný pohyb a zdravá strava vám zaručia šťastný a pokojný život. Nemusíte sa trápiť v posilňovni, stačí aj každodenná 30-minútová prechádzka po čerstvom vzduchu, ktorou sa vám povzbudí krvný obeh, prevetráte si hlavu a hneď budete veci vidieť inak a navyše sa dostaví aj dobrý pocit, že ste niečo pre svoje zdravie spravili. Výborným pomocníkom je užívanie dostatok vitamínov. Zaraďte do svojho jedálnička veľa ovocia a zeleniny. Pomôžu vám tiež aj multivitamínové tablety. Špeciálne proti depresii sa odporúča zvýšiť príjem magnézia, ktoré nájdete napr. v banánoch, reďkovkách a v zelenej zelenine, ale aj v obilninách, strukovinách, vo vajciach, orechoch a rybách.

Vypíšte sa z toho. Je to výborný spôsob, ako dostať problémy a zlú náladu z hlavy preč na papier. Skúste potom papier zahodiť, je to psychologický trik a budete mať pocit, že všetky vaše depresívne pocity, ktoré ste dali na papier, jednoducho zmizli.

Samozrejme jesenná depresia je len dočasná, nejde o diagnostikovanú depresiu vyššieho stupňa a jej príznaky sa prejavujú mierne. Ak však u vás pretrváva depresia dlhodobejšie a výrazne ovplyvňuje váš život, vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc lekára ešte skôr, ako to môže prejsť až k maniodepresívnej psychózy, kedy vám už horeuvedené triky na jej prekonanie nemusia pomôcť.

Napísala: Jana Petrejová

Foto:  Internet