Zlatokopka – lovkyňa alebo obeť?

Please enter banners and links.

My ľudia máme sklon k vytváraniu stereotypov, a to nie len v správaní, ale aj vo vnímaní okolia. Veľmi ľahko skĺzavame k škatuľkovaniu vecí a osôb. Pokiaľ je muž pekný, je ženami často označovaný ako playboy, džigolo alebo inými, vulgárnejšími alternatívami. To samozrejme len v prípade, pokiaľ o nás ženy neprejavuje záujem.

To isté sa deje v prípade pekných žien. Ak je žena krásna a nebodaj má po svojom boku i úspešného muža, je to jednoznačne zlatokopka. A o to viac, keď táto žena holduje vyzývavejším modelom oblečenia a výraznejšiemu líčeniu.

 

Odvádzanie pozornosti od vlastných chýb

Aké jednoduché je odsúdiť človeka bez toho, aby sme o ňom čokoľvek vedeli. Často krát si takýmto škatuľkovaním iba ospravedlňujeme vlastné nedostatky. Nefungujúci vzťah, keď vidíme, že „zlatokopka“ je s tým svojím starým a škaredým šťastná. Ospravedlňujeme si nejaké tie kilá navyše, pretože ona má dokonalú postavu. A tak si hovoríme, že radšej byť obézna, ako skončiť ako táto chudera. Ospravedlňujeme si tým pracovné neúspechy, pretože je to ešte vždy lepšie než byť povrchná ako táto žena, ktorá nemá žiadnu prácu a necháva sa vydržiavať bohatým mužom. Ak tvrdíte, že je veľmi jednoduché stať sa jednou z nich, tak prečo ňou nie ste, ak jej závidíte všetky tie veci. Ja vám poviem prečo. Nie sú v tom len morálne zábrany, ale dá celkom zabrať vyzerať vždy tip top.

 

Pravda však často býva niekde inde

Tieto takzvané „zlatokopky“ sú často ženy, ktoré vstávajú skoro ráno, absolvujú ranný beh, svoje raňajky obmedzujú na obilné klíčky a nejaký ten nízkotučný jogurt, zatiaľ čo my ostatné možno ešte vyspávame v posteli alebo si dávame nejaký ten toast s vajíčkom a opečenou anglickou slaninkou. My večer pozeráme z pohodlia gauča svoj obľúbený film a ony makajú v posilňovni, aby boli vo forme. Zatiaľ, čo my ideme večer do kina, ony vypracovávajú projekt alebo riešia nejakú novú stratégiu do práce či navštevujú večerný kurz Taliančiny. A prečo? Aby za tie šaty od renomovanej svetovej módnej značky, na ktoré museli tvrdo drieť boli odsúdené ako „zlatokopky“.

 

Vypočítavé krásavice

Nechcem, aby to znelo, že držím niekomu stranu, ale je dobre poznať aj inú stránku veci. Samozrejme, že existuje veľké množstvo dievčat, ktoré si medzi sebou vymieňajú dôverné informácie o vychytených veľkomestských kluboch, kam chodia za zábavou muži, čo podľa nich „stoja naozaj za to“. Práve tieto „dámy“ sú natoľko rafinované, že ak sa zamerajú na cieľ, ich vybraný objekt nemá inú šancu než podľahnúť im a ešte sa bude cítiť a ako predátor a na konci im poďakuje. Aj toto je svojím spôsobom umenie. Nie každá totiž v sebe dokáže zaprieť morálne hodnoty a vyzerať pri tom ako svätica.

Napísala: Vivienne Wright

FOTO: alexbuntin