Zápal močových ciest

Please enter banners and links.

Otázka zápalu močových ciest je aktuálna nielen v chladných dňoch, ale i v lete. Často si totiž sadáme na studené schody aby sme sa schladili a podceňujeme chladný večerný vietor. Veď je predsa teplo a nič sa nám nemôže stať. Pamätajte však na to, že zápal nie je výsadou iba chladných dní. Nepodceňujte časté močenie, radšej sa nechajte poriadne preliečiť.

 

Fakty o zápale

            Za zápalom močových ciest stojí bakteriálna infekcia močových ciest. Môžete ju získať predovšetkým prechladením (sedenie na studenom, nedostatočné oblečenie, a pod.), ale tiež potlačovaním potreby močenia, nadmernou hygienou a/alebo neúplným vymočením. Často sa však tento problém objavuje u diabetičiek pretože sladké prostredie v močových cestách podporuje šírenie baktérii.

 

Príznaky

            Príznaky sú nezameniteľné a pozná ich nejedna žena – časté močenie pričom vlastne ani nepotrebujete poriadne močiť, sprevádzané pálením, bolesťou alebo aj štípaním. Moč zvykne byť tmavý, zapáchajúci a v niektorých prípadoch sú v ňom obsiahnuté aj stopy krvi.

K príznakom ďalej patrí bolesť v podbrušku. Neliečený zápal ktorý ste prechodili niekoľkokrát bez akejkoľvek liečby vedie k bolestiam obličiek čo znamená, že sa zápal preniesol až na ne.

 

Pomoc

            Pokiaľ máte zápal prvýkrát alebo nimi trpíte veľmi zriedka, vystačíte si s urologickým čajom, teplou dekou a bežne dostupnými potravinovými doplnkami. Vhodné sú tablety s vysokým obsahom brusníc. Keďže sa v tomto období hromadia baktérie veľa pite aby ste močili čo možno najčastejšie. Najlepšia je čistá voda a brusnicové čaje.

Zakúpte si vitamín C, pokojne aj silnejší, a obmedzte pikantné jedlá spolu so sladkosťami, soľou a kyslými jedlami.

 

Za lekárom

            Lekára navštívte ak sa vaše zápaly opakujú a/alebo bolesť pretrváva aj napriek domácej liečbe. Poriadne lieky potrebujete pokiaľ máte v krvi moč, bolia vás aj bedrá a máte zvýšenú teplotu. Nepodceňujte ani pocit na zvracanie.

Vyšetrenie je veľmi jednoduché: iba zo vzorky moču. Na základe výsledku vám bude nasadená antibiotická liečba ktorá zaberie do niekoľkých dní.

NapísalaZuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net