Vaginizmus: Keď je vagína nepriateľkou sexu

Please enter banners and links.

Sex je nepríjemný, bolestivý, či dokonca nemožný. Každý pokus je horší a horší až žena postupne na sex zanevrie. Jej vagína sa stane jej trinástou komnatou a už len pomyslenie na telesné zblíženie v nej začne vyvolávať nepríjemné pocity. Aj takýto obraz môže mať  diagnóza zvaná vaginizmus.

 

Problém je v hlave

Vaginizmus je funkčná sexuálna porucha. To znamená, že problém je vo funkcii, nie v telesnej stavbe. Pri vaginizme teda nedochádza k nijakým abnormalitám v oblasti vagíny ani pošvového vchodu. Vagína nie je zúžená, zrastená, poranená ani inak deformovaná ako by sa možno mohlo zdať. Žena je teda po telesnej stránke plne schopná mať pohlavný styk. Dokonca po ňom aj túži, býva vzrušená a má záujem o sexuálne zblíženie. Vo chvíli, keď má dôjsť k vniknutiu partnerovho penisu sa však svaly vagíny pevne stiahnu a penetrácia nie je možná, prípadne je náročná alebo veľmi bolestivá. Žena obyčajne na pokusy o sexuálne zblíženie postupne zanevrie, pretože sa snaží vyhnúť ďalším nepríjemným skúsenostiam. Výsledkom je nespokojnosť oboch partnerov, časté nezhody a neraz aj rozpad vzťahu.

 

Prečo zdravá žena nemôže mať sex

Vaginizmus je skutočne porucha, ktorá mnohým telesne zdravým ženám bráni užívať si sexuálnu rozkoš. Jej príčiny nie sú úplne jasné, ale v mnohých prípadoch vychádza zo strachu, hanby a iných nepríjemných emócií. Tie môžu prameniť z traumatických sexuálnych skúseností ako zneužívanie, znásilnenie, ale napríklad aj fyzické násilie zo strany muža či už v detstve alebo v dospelosti. Príčinou vaginizmu môže byť aj jediný nepríjemný zážitok, ktorý mala žena počas pohlavného styku. Napríklad aj to, že zažila pohlavný styk, ktorý jej bol nepríjemný alebo ho pociťovala ako bolestivý. Za vaginizmom však môžu stáť aj partnerské nezhody, narušenie vzťahu alebo strach z otehotnenia. Častou príčinou bývajú nezdravé postoje k sexualite vybudované napríklad konzervatívnou výchovou.

 

Diagnostika a liečba

Diagnostika obyčajne začína štandardným vyšetrením u gynekológa, ktorý vylúči telesnú príčinu problémov. Ak je gynekologický nález v poriadku a žena má napriek tomu problémy v oblasti sexuality, príčina bude pravdepodobne psychická. Prichádza na rad vyšetrenie u psychológa, prípadne sexuológa. Terapia je zvyčajne dlhodobá a vyžaduje si spoluprácu zo strany pacientky. V prípade zainteresovaného prístupu a plnenia terapeutických úloh sú však prognózy veľmi priaznivé. Liečba zvyčajne závisí od príčin problému. Môže ísť o párovú terapiu, ak sú príčinou partnerské problémy, kognitívnu terapiu, ak problémy vychádzajú z nezdravých postojov k sexualite alebo o postupný nácvik medzi partnermi, ak je príčinou vaginizmu strach zo sexuálneho styku. Vo väčšine prípadov sa jednotlivé prístupy kombinujú podľa potreby pacientky.

FOTO: google.com