Tri najčastejšie dilemy čerstvých mamičiek

Please enter banners and links.

pexels-photo-225744Materstvo je, spolu s politikou a hokejom, jedna z oblastí, na ktorú je dnes odborníkom naozaj každý. A tak na čerstvé mamičky čaká v prvých mesiacoch a rokoch starostlivosti o dieťa doslova príval “zaručených” rád. Výchova dieťaťa však nie je rutinná činnosť. Matka si  pri nej prejde radom ťažkých rozhodnutí, na ktoré pozná odpoveď každý z jej okolia. Tak prečo ona nie? Pretože ona je tá, ktorá bude niesť za svoje rozhodnutie zodpovednosť. Pamätajte, radí sa ľahko, ak nemáte čo stratiť.

 

Očkovať či neočkovať?

V posledných rokoch snáď najkontroverznejšia téma  starostlivosti o deti. Očkovanie. Zástancovia argumentujú kolektívnou a individuálnou imunitou a odporcovia nízkou účinnosťou očkovania a zdravotnými rizikami súvisiacimi so zložením vakcín. A medzi nimi stojí matka niekoľkotýždňového bábätka a musí urobiť rozhodnutie, za ktoré bude niesť zodpovednosť navždy. Vzali by ste si na plecia riziko, že vaše vlastné dieťa ochorie, pretože ste ho nedali zaočkovať alebo riziko, že ochorie, pretože ste ho zaočkovať dali?

 

Nechať dieťa vyplakať?

„Nechaj ho nech si poplače, inak ti bude skákať po hlave,“ znie rada nejednej samozvanej skúsenej matky. Prirodzený materinský inštinkt však našepkáva niečo iné. Veď to malé bábätko je plne odkázané na prítomnosť  svojej mamičky. Usedavý a vytrvalý plač je jediný spôsob, akým sa dokáže dožadovať svojej potreby. Potreby nebyť samo a nájsť útechu a bezpečie v matkinej náruči. Ako sa v tejto situácii zachovať? Vychovávať alebo čičíkať?

 

Dojčiť za každú cenu?

Všetci vieme, že materské mlieko je pre dieťa tým najzdravším. Dojčenie však dokáže nejednú čerstvú mamičku poriadne potrápiť. Sú naozaj nevyhnutné všetky tie prebdené noci, popraskané bradavky a vysoké horúčky pri zápaloch prsníkov len preto, aby bábätko nedostalo ani kvapku umelého mlieka? Je pre dieťa dôležitejšie materské mlieko alebo zdravá a spokojná matka? A kde je hranica? Kto rozhodne?

 

Užitočné tipy pre mamičky v dileme

  • – Každá matka si niekedy počas svojho materstva prejde týmito alebo podobnými dilemami. Každá matka je z času na čas neistá a potrebuje oporu. Je to normálne a prirodzené, netrápte sa preto. Predstava, že matka okamžite a v každej situácii vie, čo by mala robiť, je zidealizovaná.
  • – Uvedomte si, že vaše dieťa má dvoch rodičov. Obráťte sa so svojimi pochybnosťami na partnera.
  • – Zabudnite na “zaručené” rady z výťahu, obchodu či z populárnej modrej stránky. Vždy radšej stavte na vlastné pocity. Hovorí sa tomu materinský inštinkt.
  • – Vo veciach zdravotného stavu svojho dieťaťa dôverujte pediatrovi. Ak svojmu pediatrovi neveríte, nájdite si nového. Takého, na ktorého sa budete môcť obrátiť so svojimi pochybnosťami.
  • – Nezabúdajte, spokojná matka = spokojné dieťa

FOTO: pexels.com