Please enter banners and links.
Rovnako ako vlasy, oči či pleť sú i pery ozdobou každej ženy, ktorá chce i na ne upriamiť pozornosť svojho okolia. Hoci sú oči povestným zrkadlom do duše, ako uvádza Wen Yi „pery sú zrkadlá niečieho charakteru a temperamentu.“ Preto by i pery mali byť našou ozdobou. Avšak pery, zvýraznené rúžom, leskom či kontúrovacou ceruzkou, môžu byť krásne len vtedy keď sú i zdravé a je o ne správne postarané.
Balzam na pery
Mnohé z nás ako základnú starostlivosť o pery poznajú balzam na pery. Prvý balzam, ktorý bol zabalený v alobale a vyzeral skôr ako sviečka, vynašiel v 80-tych rokoch 19. storočia doktor C. D. Fleet, ktorý v roku 1912 práva na výrobu tohto produktu predal Johnovi Mortonovi, ktorého balzamy už mali podobu tyčiniek. Postupne sa od roku 1992 začali, na základe rastúcich očakávaní zákazníkov, kreovať rôzne podoby balzamov na pery od pôvodných tyčiniek až po balzamy v stlačiteľných tubách. Vďaka modernému pokroku tak dnes môžeme využívať rôzne typy balzamov na pery s rôznymi prísadami, ktorých cieľom je čo najlepšia starostlivosť o naše pery. Balzam na pery je vhodné aplikovať minimálne 2 krát do týždňa, samozrejme závisí aj od okolitých faktorov a genetických predispozícií, preto je nanášanie balzamov skôr individuálne.
Píling
Okrem balzamu je vhodný i píling, ktorým je vhodné prekrvovať pery a zbavovať ich drobných šupiniek 2 – 3 do týždňa. Opäť, pravidelnosť tejto procedúry je individuálna. Na píling stačí, aby ste si navlhčenou zubnou kefkou s jemnými štetinkami krúživými pohybmi prechádzali po perách. Samozrejme, môžete využívať i rôzne prírodné kombinácie ako napr. olivový olej s cukrom. Pri samotnom pílingu je dôležité pamätať na to, že túto procedúru nemožno vykonávať vtedy, ak sú pery príliš suché a popraskané, nakoľko by mohli začať aj krvácať. Ďalej, kvôli lepšej cirkulácii krvi je vhodné pery masírovať i rôznymi olejčekmi. Ak sa pery masírujú pred spaním zhruba 5 minút, mali by byť ráno hladšie a jemnejšie.
Masky na pery
Okrem balzamov a olejčekov využívaných na masírovanie môžeme na pery používať i rôzne masky. Z tých najbežnejších, ktoré mnohí z nás dobre poznajú môžeme spomenúť napríklad med alebo kyslú smotanu, ktoré je potrebné nechať po nanesení pôsobiť aspoň 15 minút. Vďaka rastúcim očakávaniam a potrebám zákazníkov sa však i tento trh inovuje a tak sa môžeme pri výžive našich pier stretávať i s bambuckým maslom, kokosovým či jojobovým olejom.
V závislosti od dostupnosti rôznych artiklov si však môžeme pre naše pery vytvoriť rôzne masky. Ako uvádza Radha Krishnakumarová na vytvorenie masky rozdrvte „semená granátového jablka samostatne alebo ich zmiešajte ešte so syrom, pričom táto maska docieli, aby boli Vaše pery mäkké a ružové. Ďalej môžete pre dosiahnutie jemných pier ešte zmiešať šťavu z egreša so smotanou prípadne zmiešať so smotanou vaječné bielko.“
Zdravý životný štýl
V rámci starostlivosti o naše pery by sme však nemali zabúdať i na zdravý životný štýl. Netreba preto zabúdať na dostatočný príjem vody, aby bola pleť hydratovaná, vyvarovať sa fajčeniu, ktoré pery vysúša a spôsobuje tmavnutie pier, dlhodobému pôsobeniu slnka, olizovaniu pier či nadmerného príjmu alkoholu a kofeínu.
Mnohí z nás by k starostlivosti o pery mohli byť skeptickí a pýtať sa, prečo je vlastne dôležité venovať zvýšenú starostlivosť práve o pery najmä, ak s nimi niektorí ľudia nemajú žiadne problémy. Faktom je, že pery sú rovnako ako zvyšok pleti vystavované rôznym externým vplyvom ako slnko, zima či vietor, ktoré ich môžu poškodzovať a vysúšať. Ďalej, faktom zostáva, že pery nemajú mazové žľazy a preto majú, obzvlášť v zime, tendenciu vyschnúť a popraskať.
Rovnako ako pri iných častiach tela je dôležité stav svojich pier pravidelne sledovať, nakoľko v prípade ak proti suchým perám nepomáha píling a nanášanie balzamu, je, ako uvádza Dr. Barankin, dôležité, aby sa v takýchto prípadoch vyhľadala lekárska pomoc, nakoľko by mohlo ísť o „pre-rakovinové slnečné poškodenie, ktoré sa lieči úplne inak.“ Ďalej, ako Barankin poznamenáva, je vhodné vyhľadať lekára i v prípadoch, keď sa nám objaví alergická alebo dráždivá reakcia na kozmetické výrobky.
Celkovo možno povedať, že je dôležité, aby sme sa starostlivo pristupovali i k ošetrovaniu pier a to či sa už v rámci starostlivosti o pery spoliehate len na balzamy alebo si pripravujete i pravidelné pílingy a masky na pery.
FOTO: freedigitalphotos.net