Správna strava pomáha liečbe

Please enter banners and links.

V dnešnej hektickej dobe akosi zabúdame na fakt, že i správne stravovanie môže liečbe napomôcť. Síce nás nevylieči tak rýchlo a efektívne ako antibiotiká, ale môže urýchliť proces uzdravovania.

Vlasy & nechty

My ženy (či si to už priznáme alebo nie) robíme často paniku pre pár vypadnutých vlasov aj napriek tomu, že sme včera čítali o tom ako je to normálne. Skutočne je to pravda – bežne vám počas dňa môže vypadnúť od 50 do 100 vlasov. Zlé je to až vtedy, keď vypadané vlasy dlhodobo prevyšujú tento limit. Nechty sa zas lámu keď konzumujete veľa vitamínu A a napríklad z dôvodu pracovného vyťaženia kašlete na pestrú stravu.

Lámavé nechty a vypadávajúce vlasy vám pomôžu zreparovať jedlá obsahujúce beta-karotén. Doprajte si marhule a mrkvu.

Zbavte sa hnačky

Za vznik hnačky sú zodpovedné viaceré príčiny. Ovocie a zelenina sú fajn, ale netreba to s nimi preháňať pretože obsahujú veľa sacharidov ktoré telo nedokáže dobre spracovať. Hnačku podporujú aj mliečne výrobky a dokonca i žuvačky (viac ako tri žuvačky/deň); tie totiž obsahujú umelé sladidlo sorbitol podobne ako nízkoenergetické nápoje.

Hnačku zaženiete ryžou, strúhanými jablkami, minerálkou alebo banánmi.

Zápal močových ciest

Tento problém sa nedá liečiť stravou, ale môžete ho zmierniť. Zaveďte do svojho pitného režimu jeden pohár brusnicovej šťavy denne a pomôžte tak svojmu telu odplaviť baktérie ktoré vyvolali infekciu. Šťava z brusníc totiž zostáva kyslá aj v tráviacom trakte.

Kvasinkové infekcie

Probiotické jogurty vám pomôžu s prevenciou: už jeden jogurt denne dokáže znížiť riziko vzniku infekcie o dve tretiny.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: freedigitalphotos.net