Spoločné bývanie

Please enter banners and links.

Spomínate si ešte na ten sladký začiatok? Tešili ste sa zo spoločných vecí, plánovali si zariadenie a mysleli ste si, že budete na všetko dvaja. Spolu žiť však znamená poznať partnera v novom svetle, v akom ste ho doteraz nemohli vidieť. Verte, že to také idylické nebude…

 

Iba jeden nájom = ušetrené peniaze

Do jedného spoločného bytu sa nesťahujú mladí iba preto, že to chcú skúsiť a ľúbia sa, ale aj z ekonomického hľadiska. Je pochopiteľné, že pár chce spolu zdieľať jednu posteľ, jeden stôl, všetky aktivity a voľný čas; tak teda načo bývať oddelene? Namiesto dvoch nájmov budete platiť iba jeden. Veď napokon ste aj tak trávili čas buď vy u neho alebo on u vás. Za ušetrené peniaze potom môžete spolu plánovať dovolenku, dokupovať zariadenie alebo ich jednoducho investovať do čohokoľvek iného.

 

Rozdiely medzi partnermi

My ženy si spoločné bývanie predstavujeme priveľmi idylicky na rozdiel od mužov – tí sú vo všeobecnosti nohami viac na zemi než v oblakoch. Treba brať do úvahy rozdiely medzi mužom a ženou, medzi vami a ním. Ide predovšetkým o rozdielne vnímanie reality a o iný prístup k problémom. Niektorým sa tieto rozdiely nepodarí prekovať a časom zistia, že sa ich cesty musia nevyhnutne rozísť.

Aj pri pároch u ktorých sa zdá, že zvykanie si na toho druhého bude prebiehať ľahšie, to nemajú ešte vyhrané. Podľa psychológa Steveho Biddulpha aj ich čaká dlhá cesta. Jeho teória udáva, že prvá fáza spočíva v strete dvoch svetov, druhá v hľadaní spoločných bodov a tretia v učení sa rešpektu.

 

Vzájomné dopĺňanie sa

Psychologička M. Vágnerová si po dlhších štúdiách všimla, že sa aj napriek odlišnosti so svojimi partnermi v konečnom dôsledku dopĺňame. Kľúčom k spoločnému harmonickému bývaniu je tak pochopenie vzájomných rozdielov a schopnosť s nimi pracovať. Muž a žena môžu vzájomne stimulovať špecifické vlastnosti a kompetencie svojich partnerov či partneriek. Nezabúdajme, že z rozdielnosti vychádza potrebné napätie a vzrušenie ktoré dáva vzťahu to správne korenie.

 

 

Ten byt je môj!

Problémy však neplynú len z rozdielov pováh, ale i zo zabehnutých domácností. Ani jeden z vás sa zo začiatku nebude chcieť vzdať toho, čo mal u seba doma. Prvé spory sa objavujú spravidla ešte pred samotným krokom k spoločnému životu. Podľa Biddulpha je nutné vyriešiť otázku kde sa bude bývať – buď u neho doma, u vás, alebo v úplne inom byte.

Keď sa jeden partner nasťahuje k tomu druhému neuvedomuje si, že prichádza na už obsadené teritórium kde majú všetky veci svoje miesto a majiteľ má vlastné denné rituály. Môžete sa snažiť koľko chcete aby sa váš partner cítil u vás ako doma, musí prejsť dlhá doba kým sa tak stane. Dovtedy bude hosťom.

Ochota sa síce cení, no nebudete chcieť nič meniť, prípadne sa vám budú pozdávať iba malé novinky. Načo mám niečo meniť keď to doteraz fungovalo? Nebude mu stačiť polovica skrine? Pripravte sa nielen na rozhádzané ponožky a neodprataný riad, ale i na menej miesta pre vás.

 

Zlozvyky

Mnohí odborníci sa svorne zhodli v názore, že podstatne ľahšie to má dvojica ktorá si našla úplne nový byt. Dôvod je jednoduchý – všetko sa stavia odznova a po svojom. Aj vy aj on si hľadáte svoje miesto a ste navzájom nútení vyhovieť jeden druhému. Jediným problémom budú zlozvyky. Čas odhalí lavínu vecí ktoré ste na tom druhom nepoznali, lebo aj vy aj on sa prestanete kontrolovať a zabudnete na ovládanie zlozvykov.

 

Takto to pôjde ľahšie

Univerzálny recept neexistuje, ale nie je na škodu dodržať týchto päť pravidiel:

  1. zoznámte sa s poriadkom: stanovte pravidlá hneď na začiatku, dohodnite sa ešte pred bývaním;
  2. platby: vopred stanovte kto bude čo platiť a pozor – ani jeden z vás nesmie mať pocit, že platí viac;
  3. kompromisy: sú nevyhnutné a bez nich to nepôjde, takže ak vám on dovolí zabrať tri štvrtiny kúpeľne, vy mu nebráňte vystaviť ocenenia rovno na poličke kde boli kedysi cenné sochy;
  4. súkromie: mali by ste mať jedno miesto v ktorom vás nik nebude rušiť lebo spoločné bývanie neznamená sústavné „lepenie sa“ na toho druhého;
  5. hľadajte spoločné prieniky: i keď vidíte rozdiely nezabúdajte na fakt, že ste spolu začali chodiť pre veci čo sa vám na ňom páčili, a preto ich skúste znova objaviť.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net