Prepichovanie uší

Please enter banners and links.

imagesPrepichovanie uší u dievčat je samozrejmosťou už po niekoľko tisícročí, veď napokon už na maľbách jaskýň vidíme dobové zobrazenie žien s ozdobami v ušiach. Nejedna z nás má dodnes odložené svoje prvé náušničky na pamiatku.

Náušnice nenosila len známa Kleopatra, ale napríklad i Shakespeare, takže sa táto ozdoba ujala i u mužov. Náušnice boli pre ženy symbolom ženskosti a bohatstva, u mužov symbolizovali rebelstvo a odvahu.

 

Ako sa prepichujú uši?

Zabudnite na drastické metódy prepichovania uší pomocou ihly, kedy deti plakali a ušká boli ešte dlho boľavé či dokonca zapálené. Dnes sa používajú už len šikovné nastreľovacie pištole – ušká sú prepichnuté rýchlo a takmer úplne bezbolestne, navyše rana nekrváca takže je dieťa spokojné. Taký istý spôsob sa používa aj pre dospelých, čiže ak túžite ešte po jednej ozdobnej náušnici, prepichovanie prebehne za pár sekúnd.

Všetky nástroje sú sterilné čo zaručuje bezproblémový priebeh. Nenoste náušnice z domu, lebo najprv budú použité špeciálne sterilné náušničky.

 

Kde prepichnúť uši?

1-small-and-delightful-Earrings-for-baby-girl-17

Možnosti sú 3: pediatri, priamo v zlatníctve alebo v kozmetickom salóne. Vo všetkých troch prípadoch bude použitá nastreľovacia pištoľ, no ak by predsa len chcel niekto klasickú metódu, rozhodne odmietnite a choďte inam. Bezpečnosť a bezproblémový priebeh sú prvoradé podmienky prepichovania uší a stará metóda zaostáva v oboch prípadoch.

 

Kedy nechať ušká prepichnúť?

Odporúča sa prepichovanie po očkovaní proti tetanu, čo je niekedy okolo tretieho mesiaca po narodení. Najneskôr by ste mali čakať do šiesteho mesiaca, takže polročné krásavice už majú náušničky na uškách.

 

Aké náušnice vybrať?

Nikdy nedávajte dieťaťu požičané náušnice od staršej sestry alebo kúpené od iného dieťaťa, v záujme zdravia vašej dcéry.

Najpredávanejšie sú zlaté náušnice, jemne opracované v jednoduchých tvaroch bez vyzdobených detailov. Kupujte vždy náušnice, ktoré sa dajú „uzamknúť“, teda sa celé prevlečú cez ucho a uzatvoria sa vzadu na bezpečné zapínanie. Vytvoria tak celistvú náušničku a dieťa ich nestraní ani si neublíži.

 

Starostlivosť po prepichnutí

Dezinfikujte priebežne počas dňa miesto prepichnutia po dobu jedného týždňa. O mesiac môžete nastrelené náušnice vymeniť za kúpené.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com