Práca vám NEMUSÍ ničiť zdravie

Please enter banners and links.

Práca vám síce zaberá väčšinu života, ale to ešte nemusí vždy znamenať podlomené zdravie. Niekedy si viete pomôcť aj sama ľahkým cvikom alebo prebehnutím sa po schodoch.

Ste celý deň na nohách?

Aktívna práca na jednej strane nepodporuje obezitu a choroby srdca, ale pomáha kŕčovým žilám a bolesti chrbta. Pomôžte si počas pracovnej doby kvalitnou obuvou, dokúpte si ortopedické stielky a vaše nohy určite ocenia aj kompresívne pančuchy. Doma si pokojne vyložte nohy na stôl a doprajte si masáž.

Sedavé zamestnanie

Sedieť v práci (nielen) za počítačom je náročné. Poškodzuje sa chrbtica, namáhajú sa oči a podľa posledných výskumov sa častým a dlhým sedením podporuje riziko ochorenia na rakovinu. Do vašej kancelárie jednoznačne patrí kvalitná stolička. Dbajte na správne sedenie a aktívne využívajte prestávku. Prebehnite sa von na vzduch po časopis do trafiky alebo vybehnite hore na poschodie za kolegyňou na kus reči. Pri písaní majte zápästie v neutrálnej pozícii tak, aby sa neopieralo o stôl.

Práca v noci

Nočné zmeny sú snáď zo všetkých druhov prác najhoršie. Nočná práca narúša prirodzený režim spánku, spôsobuje poruchy sústredenia a podpisuje pod depresie. Má na svedomí aj problémy s trávením a nadváhu. A aby toho nebolo málo, práca v noci nie je vhodná pre ľudí s cukrovkou. Niekedy sa jej však nemôžeme vyhnúť, a preto by bolo dobré dodržať pár rád: okolo polnoci by mali byť raňajky, o asi 2 hodiny desiata a štyri hodiny pred spánkom obed. Najnudnejšie činnosti si nenechávajte na rizikový čas medzi 4 a 5 hodinou ráno. Denné svetlo zasahuje do spánku a vy sa veľmi nevyspíte; pomôže vám maska na spanie ktorá prikryje viečka a potom sa nedostane do tela informácia o svetle.

Zamestnanie plné stresu

Stres má v práci naozaj každý. Vždy na nás vyvíja nátlak zamestnávateľ, termín v kalendári, a práca vlečúca sa s nami ešte aj domov je v skutku otravná. Ale niekedy stres prekročí únosné hranice. Nadmerná psychická záťaž je pre naše telo nevýslovne náročná, vedie k obezite, náladovosti, k vysokému krvnému tlaku, objavujú sa depresie a problémy so spánkom. Univerzálna rada neexistuje, ale pomôže vám pohyb (beh, aerobik, prechádzky so psom) a obľúbená hudba v práci.

Zamestnanie vo veľkej firme

Veľa ľudí = veľa baktérii. Asi tak by sa to dalo jednoducho zhrnúť. Medzi ľuďmi sa veľmi dobre a rýchlo prenášajú choroby; až 70 % všetkých bežných chorôb nachytáme v práci a iba 18 % v domácom prostredí. Chráňte sa bežnými spôsobmi – časté umývanie rúk, pravidelné vetranie, čistota pracovného stola.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Ambro