Poradňa Mňau

Please enter banners and links.

Mám problém s mojím otcom. On nie je zlý, len mi už ide na nervy ako sa správa- asi je to aj výchovou, v ktorej vyrastal, ale už mám toho dosť. Stále sa drží zásady, že manžel zarába a žena robí všetko ostatné. Neustále sa kvôli tomu hádame, niekedy mám pocit, že žijem v období patriarchátu. Snažila som sa s ním o tom porozprávať, ale on si nechce pripustiť, že by som mohla mať pravdu, keďže podľa neho má pravdu vždy len on a aj keby nie, nepripustí si to.                        Utláčaná (26)

Nepíšeš, koľko rokov má tvoj otec a ani z akého prostredia pochádza, prípadne kde žijete teraz. Z toho, čo si písala usudzujem, že otec asi ozaj patrí k typu chlapa „zo starej školy.“ Spomínaš aj jeho výchovu, teda asi bol odmalička vedený a vychovávaný v takomto prostredí a snaží sa to uplatňovať aj vo svojej rodine. Je ťažké niekoho zmeniť a verím ti, že sa ti to dvakrát nepozdáva, keďže už žijeme v období emancipácie. Snaž sa ale tiež pochopiť svojho otca, tento typ výchovy mu vštepovali jeho rodičia od narodenia, pravdepodobne vyrastal v podobnom prostredí, čiže ako sa hovorí: „ Ťažko naučíš starého psa novým kúskom.“ Je dobré, že sa snažíš mu to vysvetliť, asi to bude trvať dlhšie, ale neustále to skúšaj a prajem pevné nervy a dostatok trpezlivosti.

 

 

Moja najlepšia kamarátka sa nedávno vydala, ale od začiatku nie som veľmi nadšená jej manželom. Má za sebou dosť bujnú minulosť (množstvo žien, bujaré večierky v baroch a pod.) a nemám pocit, že by bol pre ňu ten pravý. Neverím, žeby sa kvôli nej zmenil, sú spolu už pol roka, ale on vydržal sekať dobrotu asi tak týždeň a odvtedy neustále počúvam, ako kamarátka sedí sama doma, kým on sa opíja v baroch s kamarátmi a kamarátkami samozrejme. Ona sa stále vyhovára, že to je v poriadku, že manžel má právo vypnúť a ísť trochu von, lenže ja viem, že to nie je pravda. Chodí domov až nadránom, celý deň sa poflakuje a večer ide opäť von za kamarátmi. Sú spolu príliš krátko, aby už vypínal od manželky nie? Ako jej mám otvoriť oči a neublížiť? Nemala by sa s ním rozviesť kým nie je neskoro?              Naj-kamarátka (30)

Predpokladám, že máš svoju kamarátku naozaj rada, no mala by si si najprv položiť otázku, či je jej manžel naozaj taký nevhodný, alebo je to skôr o tom, že ako si aj sama spomínala, už od začiatku ti je nesympatický. Práve tvoje antipatie môžu prispieť k tomu, že to, čo by si u iného tolerovala, u kamarátkinho manžela ťa to len viac provokuje. Samozrejme chápem, že máš starosť o šťastie kamarátky, ale v prvom rade by si mali svoje problémy riešiť oni sami bez „pomoci“ iných. Manželstvo je škola života. Môžeš kamarátku vypočuť a poradiť jej, ak o to požiada, ale zároveň si myslím, že je unáhlené, aby si ju nahovárala na rozvod. Tvoja priateľka sa za neho vydala len nedávno a niekedy to chvíľu trvá, kým si ľudia na seba zvyknú. Rozvod by mala byť až posledná možnosť, keď ľudia vyčerpajú tie ostatné riešenia manželských problémov. Daj šancu tým dvom, aby sa spolu zžili. Taktiež by som navrhovala, aby si možno prehodnotila tvoje sympatie k jej manželovi, skús sa s ním viac zoznámiť (bez predsudkov a bez toho, aby si brala do úvahy to, čo robil za slobodna) možno uvidíš, že nie je až taký zlý, ako si myslíš, alebo ako o ňom hovoria iní. Súdiť človeka podľa jeho minulosti bez toho, aby sme ho vôbec osobne poznali, je dosť detinské.

Napísala: Mgr. Ľuboslava Dlugošová