Nezabúdajte na pravidelné čistenie pleti

Please enter banners and links.

Vieme sa nalíčiť a odlíčiť, vieme si dať parfum a vieme sa dobre zladiť do práce. Ale koľké z nás poctivo čistia svoju pleť aj keď sú len doma a nikam nemusia ísť? V nasledujúcom článku uvedieme príklady čistenia na každý druh pleti a aj to, čo vašej pleti škodí a čo naopak prospieva.

Normálna pleť

Normálnej pleti vo všeobecnosti prospievajú pleťové masky z ovocia a tvarohu. Škodí jej čierna káva, fajčenie a alkohol, prospieva jej pobyt na čerstvom vzduchu.

Ráno si tvár prepláchnite vlažnou vodou, potom studenou a na záver si doprajte denný hydratačný krém. Večerné čistenie by malo pozostávať z pleťového mlieka. Pleť potom opláchnite teplou a hneď za tým studenou vodou. Nezabudnite na nočný krém.

Suchá pleť

Vaša suchá pleť zle znáša horúčavy a zimu, rovnako jej škodia aj parné kúpele. Prospieva jej vitamín A, mlieko, maslo a smotana. Dobre jej padne aj žĺtková maska s olejom či prechádzka v daždivom alebo hmlistom počasí.

Ráno pri čistení použite pleťové mlieko a vlažnú vodu, v žiadnom prípade nepoužite mydlo! Na záver na tvár naneste hydratačný krém. Večerná očista by mala obsahovať pleťové mlieko, vlažnú vodu a nočný hydratačný krém. Dobrou voľbou je aj odvar z harmančeka alebo voda zmäkčená jedlou sódou.

Mastná pleť

Ak máte mastnú pleť vyhnite sa ostrým koreniam, mastným jedlám, čiernej káve a nadmernému zaťažujúcemu líčeniu. Prospeje vám hĺbkové čistenie pleti u kozmetičky a naparovanie. Na osvieženie používajte pleťové masky z uhoriek.

Ráno si mastnú pleť umyte teplou vodou, mydlom a na záver prepláchnite studenou vodou. Použite aj pleťovú vodu na mastnú pleť. Večer si tvár umyte rovnako ako ráno s tým, že na záver použijete vatový tampón namočený v pleťovej vode a polomastný nočný krém.

Zmiešaná pleť

U nás je tento typ pleti najčastejší. Pokiaľ máte zmiešanú pleť mali by ste vedieť, že jej škodia prudké výkyvy počasia mastné jedlá, čierna káva a sladkosti. Naopak, prospeje jej vitamín A, mliečne výrobky a čistenia s naparovaním.

Ráno by ste si mali tvár umyť vlažnou vodou, a potom na stred tváre naniesť pleťovú vodu, ku krajom pleťové mlieko. Večer si pleť očistite čistiacim mliekom, umyte ju teplou a hneď na to studenou vodou a naneste regeneračný krém.

Starnúca pleť

Táto pleť zvykne byť suchá, a preto by mala byť čo najviac rozmaznávaná hydratačnými krémami. Prospieva jej pobyt na daždi, masáže, krémy s obsahom včelej kašičky a vyživujúce masky. Na druhej strane jej škodí nadmerné opaľovanie a veľké poveternostné zmeny.

Ráno použite pleťové mlieko, vlažnú vodu a denný regeneračný krém. Večer zas vlažnú vodu a mastný regeneračný krém.

Detská pleť

Pleť detí má niekoľko zvláštností. Malé deti majú normálny typ pleti s vysokým obsahom vody. Pleť má bledoružový vzhľad a je silno prekrvená. Detská pleť je citlivá a ľahko sa podráždi, preto deti umývame a kúpeme v teplej vode, niekedy aj v harmančekovom odvare a používame iba detské mydlo. Koža je veľmi citlivo reaguje na zmeny počasia: na prudkom slnku ľahko očervenie a napuchne, pri teplotách okolo bodu mrazu mrzne. Na lícach sa objavia fialovočervené, studené hrbolčeky ktoré svrbia, pália, bolia a zle sa hoja. Omrzlinám u detí predchádzajte natieraním kože na tvári mastným denným krémom, a to vždy pred pobytom na mrazivom vzduchu. V lete si pokožka vyžaduje opaľovací krém s čo možno najvyšším UV faktorom.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Michal Marcol