Nepodceňujte zdravie vašich očí: Príznaky zeleného zákalu si ľudia všímajú až neskoro

Please enter banners and links.

Glaukóm, alebo ľudovo povedané zelený zákal patrí k očným ochoreniam, ktoré pri neskorom diagnostikovaní spôsobujú čiastočnú alebo až úplnú stratu zraku. Prvé príznaky tohto ochorenia sú často veľmi nenápadné, objavia sa až v neskoršom štádiu choroby. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime, aké symptómy sprevádzajú zelený zákal najčastejšie a objasníme najúspešnejšie typy liečby.

Zelený zákal, odborne známy ako glaukóm je ochorenie zraku, ktoré postihuje pomerne veľký počet ľudí, najmä tých starších. Ochorenie spôsobuje poškodenie, v horších prípadoch aj odumretie očného nervu dôsledkom nadpriemerne vysokého vnútroočného tlaku. Nahromadená vnútroočná tekutina vtedy nemá kam odtekať a postupne upcháva a ničí citlivé očné štruktúry.

Ak sa toto ochorenie nelieči, vnútroočný tlak sa bude aj naďalej zvyšovať, čo môže viesť k strate periférneho videnia alebo až k totálnej slepote. Ochorenie nepostihuje len starých ľudí, vyskytuje sa aj u mladších ročníkov.

Príčin vzniku zeleného zákalu je mnoho, viac postihuje ľudí s cukrovkou a nízkym krvným tlakom či osoby, ktoré v rodine už toto ochorenie mali. Za vznikom zákalu sa môže okrem genetickej predispozície schovávať aj silná krátkozrakosť či dokonca nejaké staršie zranenie oka. Keďže prvotné príznaky glaukómu sú nenápadné, len malý počet ľudí vie toto ochorenie v začiatkoch odhaliť.

 

Aké sú príznaky zeleného zákalu?

Zelený zákal patrí k pomerne zákerných chorobám, v prvotnom štádiu primárny glaukóm vôbec nebolí, ani sa nijak inak neprejavuje. Preto sa ľuďom po štyridsiatke odporúčajú pravidelné prehliadky u očného lekára, kde sa zmeria zraková ostrosť a vnútroočný tlak. Pokiaľ človek tieto prehliadky u doktora ignoruje, môže sa stať, že zelený zákal mu bude diagnostikovaný až vo fáze, keď je očný nerv vážne a nenávratne poškodený.

Medzi prvé príznaky patria nenápadne a malé výpadky v zornom poli, ktoré sa postupom času zväčšujú. Ďalšími symptómami je svetloplachosť či vznik farebných kruhov okolo svetelných zdrojov a v neposlednom rade aj výrazné zúženie zorného pola. Veľmi typické je aj rozmazané videnie spôsobené stratou zrakovej ostrosti.

Výnimočne sa môže u človeka objaviť aj tzv. akútny glaukóm, pre ktorý je typický nečakaný záchvat, sprevádzaný prudkou a silnou bolesťou hlavy a oka, rozmazaným videním a nevoľnosťou. V takýchto prípadoch je potrebný okamžitý zásah, inak hrozí vážne poškodenie zraku. Prevencia voči vzniku zákalu, žiaľ, neexistuje, jedine vo forme pravidelných prehliadok a merania vnútroočného tlaku.

 

Včasná diagnostika vám môže zachrániť zrak

Ak vám bol diagnostikovaný glaukóm, máte niekoľko možností podľa toho, v akom štádiu sa lekárom podarilo zachytiť ochorenie. Zelený zákal sa úplne vyliečiť nedá, no pri včasnom zasiahnutí sa šírenie ochorenia dá spomaliť či úplne zastaviť.

Cieľom každého liečebného postupu je zníženie vnútroočného tlaku tak, aby už viac nepoškodzoval zrakový nerv. Spravidla sa na upravenie tlaku používajú špeciálne kvapky. Pomáhajú zlepšovať videnie, zároveň sa vďaka zníženiu tlaku odstránia prípadné bolesti a nepríjemný tlak v hlave.

Úspešnosť tejto liečby je z veľkej miery daná disciplinovanosťou pacienta a presným dodržiavaním pokynov očného lekára. Ak prestanú nejaké kvapky účinkovať, netreba podliehať panike. Na trhu je niekoľko značiek s inými účinnými látkami, ktoré sa na toto ochorenie špecializujú, v niektorých prípadoch dokonca zaberá až ich kombinácia. Tú ale musí presne určiť váš očný lekár.

 

Operácia ako posledná možnosť

Ak kvapky nepomôžu alebo po istom čase prestanú fungovať a očný tlak sa neprestáva zvyšovať, nevyhnutný je buď laserový zákrok alebo operácia zeleného zákalu, inak nazvaná aj trabekulektómia. Cieľom laserovej liečby je uľahčiť odtekanie komorovej tekutiny, v mnohých prípadoch je však výsledok tohto liečebného postupu dočasný.

Najpoužívanejšou metódu na liečbu zeleného zákalu je operácia, ktorá sa vykonáva priamo v ordinácií vášho očného lekára a pod lokálnou anestéziou. Súčasťou zákroku je vytvorenie malého otvoru v dúhovke, aby nahromadená vnútroočná tekutina mohla odtekať.

 

Objednajte sa bezplatnú konzultáciu

Ak sa vo vašej rodine už zelený zákal objavil alebo trpíte vyššie spomínanými symptómami a máte obavy z glaukómu, radšej nečakajte a na vyšetrenie sa objednať ešte dnes. Na výber máte z veľkého množstva špecializovaných lekárov, ide o vaše zdravie, rozhodovať by preto nemala cena za výkon, ale odbornosť personálu a dobré referencie.

Ak hľadáte profesionálny a odborný prístup, no nechce sa vám ďaleko cestovať, očná klinika Veselý bude pre vás tou správnou voľbou. V rámci Slovenska má hneď niekoľko pobočiek, vybrať sa môžete do Bratislavy, Košíc alebo dokonca do Popradu.

Čo poteší snáď každého, je bezplatná konzultácia s odborníkom, na ktorú sa môžete objednať z pohodlia domov formou online správy. Očná klinika Veselý sa nezameriava samozrejme len na zelený zákal, odborný personál denne pomáha desiatkam pacientov, ktorých trápi krátkozrakosť, ďalekozrakosť, tupozrakosť či iné očné ochorenia.

Reklamný článok