Laserová operácia očí v skratke

Please enter banners and links.

Neostré videnie sa síce dá korigovať kontaktnými šošovkami, prípadne okuliarmi, avšak zrak sa môže postupne zhoršovať a ostro uvidíte aj tak len počas využívania týchto pomôcok. Prečo však nevyužiť výdobytok modernej doby, a to laserovú operáciu očí?

 

V každej lepšej klinike vám vedia vašu chybu oka napraviť v priebehu pár minút, pričom doba liečenia trvá od pár hodín až do max 4,5 dní. Všetko záleží od typu operácie, ktorú absolvujete.

 

Pred samotným zákrokom však musíte podstúpiť predoperačné vyšetrenie, ktoré určí, či ste na zákrok spôsobilý. Túto prehliadku môžete absolvovať aj v deň zákroku, avšak ak ste nositeľom mäkkých kontaktných šošoviek, treba ich vysadiť 2 týždne pred zákrokom (pri striedaní šošoviek s okuliarmi), 3 týždne ak nosíte len kontaktné šošovky, a 4 týždne pred operáciou v prípade nosenia tvrdých šošoviek. Neobávajte sa, bratislavské laserové centrum Cornea.sk vám na túto dobu zapožičia okuliare.

 

Samotná operácia trvá približne 10 minút a vykonáva sa v ležiacej polohe. Prídete do ambulancie, kde vám oči znecitlivia kvapkami. Týmto krokom ste zbavený akejkoľvek bolesti. Operatér vás samozrejme pred zákrokom poučí, kam sa máte pozerať. V prípade pohnutia oka, resp. celej hlavy sa laser vypne, nakoľko je vybavený aktívnym sledovaním oka. Zásahu oka na zlom mieste sa teda báť nemusíte. Hneď po zákroku vám bude aplikovaná na oko kontaktná šošovka, resp. obväz.

 

Po zákroku metódou nountouch a LASEK však prichádza regenerácia oka (dorastenie epitelu), ktorú značne pocítite. Po strate účinku anestetických kvapiek sa prejaví rezanie, či pálivá bolesť oka, ktoré sa však dajú otupiť rôznymi liekmi proti bolesti. Tieto pocity môžu pretrvávať zopár dní, preto sa odporúča režim pokoja na minimálne 3 dni. Počas týchto 3,4 dní má pacient na oku aplikovanú šošovku alebo obväz chrániaci oko.

 

Existuje však aj operácia femtosekundovým laserom , ktorý korekciu robí vnútri v rohovke, pričom najcitlivejšia (vonkajšia) časť ostáva neporušená. Nepoškodzuje preto tkanivo naokolo a nevyvoláva žiadne reakcie v podobe pálenia a rezania, ako pri iných typoch laseroch. Pri použití femtolaseru môžete vidieť ostro už v deň zákroku, čím sa aj doba liečenia výrazne znižuje len na pár hodín.

Reklamný článok

FOTO: freedigitalphotos.net