Kuchyňa labužníka pozná ustrice

Please enter banners and links.

ID-100220814Kuchyňa každého správneho labužníka už okúsila čaro ustríc. Sú len dva spôsoby akými sa môžeme na ustrice dívať – buď ich budete zbožňovať, alebo ich po dobrom spoznaní už viac neochutnáte. Naschvál píšem “po dobrom spoznaní”, lebo ustrice treba ochutnať niekoľkokrát pretože sa pripravujú na viacero spôsobov, vďaka čomu chutia zakaždým inak.

 

Francúzsky pôvod

            S týmto pôžitkárskym jedlom prišli na trh Francúzi, ktorí približne v sedemnástom storočí začali zbierať ustrice a premiestňovať ich do rybníkov. Takto položili základy umelého chovu. Hoc sa dnes ustriciam venujú viaceré oblasti, Francúzsko je stále top chovateľom.

 

Dva základné druhy

            Poznáme dva základné druhy ustríc, a to ustrice obrovské a ustrice jedlé.

Ustrice obrovské pochádzajú z Ázie a dodnes ich najlepšie vedia pripraviť vraj len Číňania a Japonci. Lastúra má drsný povrch a mäsko je charakteristické vyváženým pomerom slanej a sladkej chuti. Cielený chov tohto druhu sa rozmohol na francúzskom pobreží.

Ustrice jedlé sa vyznačujú okrúhlou lastúrou plochého tvaru. Chová sa vo viacerých kútoch sveta, napríklad aj na pobreží Maroka. Tieto ustrice majú jemne orieškovú chuť.

 

Prospešné mäkkýše

ID-100211906

            Ustrice nekonzumujeme len pre ich špecifickú chuť, ale aj pre pomerne vysoký obsah bielkovín. V ustriciach však nájdete aj minerálne látky (vápnik, železo, horčík, zinok, jód). Obsahujú aj vitamín A, B, C, D.

 

Spôsob otvárania

            Ustrice otvoríte aj bez náradia na ich otváranie. Použite plochý, nie priveľmi ostrý nôž, so špičkou. Pred porezaním z pošmyknutia noža vás ochráni hrubšie zložená utierka do ktorej ustricu chytíte. Počas otvárania ju držte vodorovne vypuklou časťou nadol – iba takto sa nevyleje šťava. Hravo nadvihnete hornú časť a mäkkýša vyberiete von.

Ak ale chcete zohnať náradie, budete potrebovať špeciálny nôž určený na vylamovanie ustríc a rukavicu na to určenú.

 

Čerstvosť a skladovanie

            Ustrice by ste nemalo skladovať vo vode; majte ich v chladničke nasucho. Čerstvé ustrice majú pevne uzatvorenú lastúru. Hneď ako zbadáte pootvorenie už čerstvé nie sú a radšej by ste ich nemali konzumovať. Ustrice totiž podľahnú skaze pomerne rýchlo.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net