Koberec

Please enter banners and links.

Koberce síce nezažívajú svoj boom, no aj napriek tomu sú v domácnostiach stále populárne a mnohí na ne nedajú dopustiť. Ich asi najväčšou výhodou je, že vedia domácnosť zútulniť. Zaujímavé, ale cenovo náročné, sú koberce ručne tkané, vyšívané alebo zhotovené z kravskej kože či z PET fliaš.

 

Syntetické materiály

         Polyamid (PA) je trvanlivý a vie dobre odolávať špine, preto sú koberce z tohto materiálu viac menej praktickým riešením. Jeho vlákna sa navyše vedia vrátiť do pôvodnej polohy čo znamená, že sa tak skoro neschodí. Polypropylén (PP) je pevný a koberec z neho vie odolávať plesni, ale nie je tak jemný a pružný ako koberec z PA. Na druhej strane však za neho zaplatíte menej.

Polyester (PES) je mäkký, skôr slúži len ako doplnkový materiál do kobercov aby boli mäkšie a jemnejšie. Zároveň sa pridáva aj do prírodných materiálov aby si vedeli zachovať svoj tvar. Akryl je imitáciu vlny a koberec z neho vyrobený je jednoduchý na údržbu. Vie odolať vlhkosti a v porovnaní z pravou vlnou je cenovo dostupnejší.

 

Prírodné materiály

         Kokos je extra odolný, takže koberec zvládne aj vysoké nároky. Pochopiteľne je drsnejší. Juta „prežije“ zaťaženie ešte o čosi lepšie než kokos, ale nie je vhodná do priveľmi suchého prostredia. Hodváb zas nie je určený do vlhkého prostredia, takže by napríklad v predsieni pod náporom mokrých topánok dlho nevydržal. Na druhej strane sú však koberce z hodvábu lesklé a pevné; ideálne pred posteľ alebo ako estetický kúsok do obývačky.

Sisal je nielen odolný voči ohňu, ale vie pohlcovať hluk. Pri kúpe ale treba myslieť na to, že podobne ako hodváb i sisal nie je vhodný do vlhkého prostredia. Na záver je tu vlna – koberce z nej patria k tým drahším. Vynikajúco však držia teplo, odpudzujú nečistoty, sú pružné a mäkučké.

 

V štýle dlažby

         Koberce vôbec nemusia byť nudné; ak hľadáte nápadité riešenie, poskladajte si vlastnú „dlažbu“ z rôznych kobercov. Niekoľko rozličných kobercov nastrihajte na štvorce (40 × 40 alebo 50 × 50 centimetrov) a pospájajte ich tak, ako chcete podľa vlastnej fantázie. Tak unikátny koberec môžete kedykoľvek vymeniť a navyše nemusíte riešiť ani veľkosť, pretože nové štvorce viete kedykoľvek dolepiť. Na upevnenie budete potrebovať suchý zips a podkladovú protišmykovú podložku. Hotovo.

 

Výhody kobercov

         Kedysi ich ľudia nechceli, pretože ich čistenie bolo problematické. Dnes už nájdete množstvo prípravkov na ich údržbu, takže sa kobercov vôbec netreba báť. K výhodám patrí aj fakt, že vedia tlmiť nárazy spadnutých predmetov. Nájdete ich v mnohých farbách, rozmeroch a materiáloch. Príjemne sa po nich chodí aj naboso a pomáhajú udržať teplo.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net