Keď farbenie nedopadne podľa vašich predstáv

Please enter banners and links.

Málo komu sa páči jeho prirodzená farba vlasov a preto mnoho krát siahneme po farbách v našich vysnívaných odtieňoch. Určite to ale poznáte: Farba na krabičke a podľa testera je väčšinou rozdielna, ako tá, čo sa uchytí na vašich vlasoch. V lepšom prípade je odtieň len tmavší, alebo bledší. V horšom máte vlasy úplne inej farby, ako by ste chceli.

 

Ach, tie farby

Farby na vlasy, pokiaľ nejde o odtiene henny, sú vždy len chemikálie, ktoré našim vlasom škodia viac, alebo menej. Nezáleží na tom, či sú plné amoniaku, alebo inej, hoci menej zapáchajúcej látky, od prirodzeného farbiva majú ďaleko. Je to daň za to, ak chceme, aby farby vlasov boli sýte, jednoliate a vydržali čo najdlhšie. Lenže nie každé zloženie farby pôsobí na rôzne typy vlasov rovnako! Preto firmy mnoho krát odporúčajú odtiene vlasov pre svoje farby, avšak ani toto odporúčanie nie je zárukou, že výsledný farebný efekt bude presne ten, aký ste chceli. Ak vám preto farba nechytí podľa vašich predstáv, nemusí to znamenať nutné zničenie si vlasov jej vyťahovaním či odfarbovaním. Základom je minimálne 15 dní s neželanou farbou vydržať a až potom ju prefarbiť, alebo dotónovať.

 

Keď sú vlasy príliš tmavé

Oslovila vás reklama v televízii, prípadne vás zaujala farbiaca zmes vystavená vo vašej drogérii? Možno ste si ju kúpili a po nanesení a umytí zistili, že vaše vlasy ani zďaleka nemajú želaný a sľúbený odtieň, ba dokonca sú tmavé, miesto bledej. Ak sa vám niečo takéto stalo, iste se prvé dni museli rozdýchavať šok. Najlepším riešením je navštíviť kaderníčku, ktorá by vám mala vedieť poradiť. Príliš tmavú farbu vie z vlasov zosvetľovačom vytiahnuť, lenže táto procedúra vám ich aj poškodí. Zároveň vás budú čakať približne dva týždne oranžových vlasov, než sa s nimi bude dať opäť niečo robiť.

Ak váš neželane tmavý odtieň nie je takmer čierny, môžete si pomôcť aj sama, doma a lacnejšie. V prvom rade počkajte spomínaných 15 dní, počas ktorých uvidíte, či a ako rýchlo sa neželaná farba z vlasov vymýva. Potom si zakúpte farbu o niekoľko odtieňov bledšiu. Dávajte si pozor, aby bledší odtieň bol podľa výrobcu vhodný aj na tmavé vlasy. Ak by obsahoval peroxid, efekt by bol žlto-oranžový. Bledší odtieň by mal vlasy o niečo málo zosvetliť. Ak si ich želáte ešte svetlejšie, procedúru po mesiaci zopakujte rovnakým bledým odtieňom opäť.

 

Nevydarené odfarbenie

Napraviť škody vzniknuté nepodareným odfarbením je možno o čosi ľahšie, no taktiež náročne na trpezlivosť. Vo všeobecnosti sa na odtiene, ktoré chytia príliš oranžovo, alebo žlto, odporúča použiť popolavo-fialové odtiene na ich neutralizáciu. Neželaný žltý nádych z vlasov dostanete aj používaním šampónov určeným na blond farbu vlasov, ktoré po čase žlté odtiene zmiernia a zjednotia. Rovnako dobre poslúžia aj kondicionéry z výťažkami medu a kamilky.

Kamila sa zvykne používať na zosvetlenie aj prirodzených vlasov. Mnoho krát odvary z kamiliek používajú na vlasy aj prirodzené blondínky, ktoré si tak odtieň prírodnou látkou zosvetlia a dodajú vlasom lesk. Na rozdiel od všetkých farieb sú kamilkové odvary absolútne prírodné a prirodzené a vlasy skutočne vyživujú.

 

Aby ste sa vyhli neželaným farbám, je najrozumnejšie pri zmene farby vlasov navštíviť kadernícky salón. Tam by vám mali namiešať farbu podľa vášho želania a s okamžitým farebným efektom.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: photostock