Please enter banners and links.
Nepríjemný zápach z úst je skutočne delikátnym problémom ktorý ale netreba podceniť. Halitóza trápi rovnako ženy ako aj mužov, a to bez rozdielu veku. Môže mať viacero príčin a nemusí zakaždým znamenať nedostatočnú hygienu; niekedy signalizuje prítomnosť vážnejších chorôb.
Na vine je sírouhlík
Práve táto látka je uvoľňovaná z baktérii alebo kyselín ktoré sú v zubnom kaze. Príčinou môže byť zlá alebo nedostatočná ústna hygiena. Zvyšky jedla totiž veľmi ľahko priľnú na sliznicu úst a dostanú sa do medzizubného priestoru odkiaľ sa len ťažko dostanú von.
Podľa zubných lekárov tento proces vedie k chronickému zápalu ďasien, a ten sa časom zmení na parodontitídu. Odtiaľ je len krôčik k zápachu z úst. Za halitózu sú však zároveň zodpovedné aj zubné kazy, rozpadajúce sa/rozpadnuté zubné korene, nepriliehané korunky a iné nedostatky týkajúce sa našich zubov.
Necítime sa
Bohužiaľ, samy nevieme registrovať zápach z vlastným úst pretože nám mozog o tom nevysiela žiadne signály. Ak chcete vedieť ako na tom naozaj ste skúste jednoduchý test: vytvarujte z dlane akoby malú misku, zhlboka do nej vydýchnite a rýchlo privoňajte. To, čo cítite, cíti aj človek s ktorým sa rozprávate.
Diéty a pôst
Ďalšou príčinou vzniku zápachu z úst môže byť aj vaše držanie diéty alebo nejaký iný aktuálny pôst. Organizmus totiž vtedy uvoľňuje von rozličné odpadové látky a je dosť možné, že sa na vašom jazyku utvoril páchnuci povlak. Len čo sa telo zbaví toxínov povlak zmizne a vaša mikroflóra bude ako predtým.
Halitóza môže signalizovať inú chorobu
Halitóza môže byť sprievodným signálom iných chorôb, a to najmä:
– ochorenia niektorých vnútorných orgánov ako napríklad zápalu sliznice žalúdka, žalúdočného dvanástnikového vredu alebo zápalu hltana,
– ak máte hnisavé ložisko na mandliach,
– ak je narušená funkcia obličiek alebo pečene; vtedy sa v tele hromadia rozličné jedy a iné toxické látky,
– ak cítite v dychu acetónový zápach môžete trpieť poruchou látkovej výmeny (cukrovka a i.).
Čo vám pomôže?
Metódy starých materí radia kloktať ústnu dutinu odvarom z petržlenu a klinčekov, žuť petržlenovú vňať alebo anízové zrniečka, prípadne najúčinnejší by mal byť podľa ich slov silný odvar z prasličky. Cmúľanie klinčeka zas účinne dezinfikuje celé ústa.
Z odborných rád vám pomôže dôkladné čistenie nielen zubov, ale aj jazyka špeciálnou malou kefkou, škrabkou alebo obyčajnou mäkkou zubnou kefkou. Navyše si dokúpte ústnu vodu na preplachovanie úst aj po malom jedle. Nezabúdajte na pitný režim vďaka ktorému sa vám bude tvoriť dostatok slín (minerálne vody a/alebo nesladený zelený čaj).
Zajedzte si jablká, mrkvu a zeler. Živiny z jedla lepšie vstrebáte s mladým jačmeňom alebo so sladkovodnými riasami. Pomôžu vám aj v lekárni kde ponúknu nejaké doplnky stravy ktoré budete užívať po jedle.
V spoločnosti sa budete lepšie cítiť so žuvačkou aj keď je niektorými ľuďmi jej žuvanie považované za neslušné. Úplne zabudnite na potraviny obohatené o prírodné zlúčeniny síry, cukor, bielkoviny a na kyselinotvorné látky.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: .freedigitalphotos.net