Gap year: rok voľna po strednej

Please enter banners and links.

Gap-Year-next-exit-Nie každý túži hneď po strednej škole zasadnúť do ďalších školských lavíc. Rok voľna pred vysokou školou je novým fenoménom, ktorý sa už dostal aj k nám. V podstate ide o veľmi užitočnú vec – mladý človek má čas spoznať sám seba, cestovať, získavať skúsenosti, pracovať na sebe; potom lepšie zistí kým je a akú školu chce študovať ďalej.

 

Je to výzva!

Gap year neznamená leňošenie, hranie počítačových hier alebo poflakovanie po baroch. Počas roka voľna vlastne o žiadne voľno nejde, lebo sa čas využíva efektívne na rozvoj vlastnej osobnosti. Mladí ľudia hľadajú skúsenosti, príležitosti na rozvoj vlastného talentu alebo činnosti, ktoré ich urobia šťastnejšími a obohatia vlastný rozhľad.

 

Užite si jedinečný rok v živote

Takýto rok sa už nezopakuje a ani žiaden podobný nepríde, takže si to treba užiť naplno. Hľadajte výzvy v živote, napríklad netradičné brigády v zahraničí, cestovanie za školeniami, spoznávanie zaujímavých ľudí. Teraz máte možnosť vniesť do života impulzívnosť a radosť z nepoznaného, pretože keď príde štúdium, stále zamestnanie a zakladanie rodiny môžete ľutovať zahodenie takejto šance.

 

Hlavné výhody gap year

gap-year

Neopakovateľnosť. Teraz nemáte hypotéku, teraz nemáte dieťa, teraz neriešite žiadne účty za domácnosť. Je to situácia aká sa nezopakuje, tak prečo to nevyužiť?

Okrem toho spoznáte lepšie vlastné Ja: môžete vyskúšať svoje schopnosti, rozvinúť talent, venovať sa tomu čo vás najviac baví, prihlásiť sa na nové kurzy. Potom si lepšie vyberiete vysokú školu, pretože si ľahšie určíte ďalšie smerovanie svojho vlastného života. Možno ste chceli kedysi študovať právo, no teraz máte jasno v tom, že sa radšej prihlásite na psychológiu. Ušetríte si tak neskorší prestup na inú školu.

Ďalšou výhodou je získanie rozhľadu. Práve rozhľad, ktorý ste získali, zmení váš pohľad na život a na rozličné životné situácie. Viaceré veci vás nerozhodia.

Na záver ešte najväčší dôvod, pre ktorý treba gap year prežiť – splníte si vlastné túžby. Chcete pomáhať? Zoberte batoh a odíďte ošetrovať ľudí do menej rozvinutých krajín. Chcete veľa cestovať? Buďte letuškou a užívajte si cestovanie naplno. Máte rada históriu? Prihláste sa na brigádu a robte turistickú sprievodkyňu. Milujete umenie? Absolvujte kurzy sochárstva alebo maliarstva.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com