Domáce farbenie vlasov

Please enter banners and links.

Zvládnite farbenie vlasov u seba doma tak, aby bol výsledok porovnateľný s kaderníčkou!

 

Ešte pred samotným farbením…

Čítajte údaje uvedené na obale a podľa toho vyberajte čo možno najšetrnejšiu farbu k vaším vlasom. Jednotlivé druhy farieb sa od seba líšia v prvom rade svojou konzistenciou. Podľa nej rozlišujeme tri stupne trvácnosti:

  1. Prechodná farba na vlasy – táto farba sa kompletne vymyje v vlasov po šiestich až desiatich umytiach, vôbec alebo len slabo kryje šediny. Je vhodná vtedy, ak potrebujete zistiť či vám daný odtieň pristane, prípadne potrebujete zmeniť vizáž na večierok, party, prípadne máte chuť len tak zmeniť na krátky čas svoj vzhľad.
  2. Demi-permanentná farba – najčastejšie dostupná farba na trhu. Vymyje sa po dvadsiatich až dvadsiatich ôsmych umytiach.
  3. Trvácne farby – ide o farbu ktorá vydrží na vašich vlasoch najdlhšie, nedá sa povedať že by sa vymývala, skôr iba postupne stráca na intenzite. Dokonale kryje šediny.

 

Správny odtieň

Farebný výsledok je obvykle tmavší v porovnaní s tým na obale, preto ak si neviete vybrať ktorý z dvoch odtieňov kúpiť, rozhodnite sa radšej pre svetlejší. Najnovšie obaly farieb majú zobrazenú farebnú paletu pri ktorej je popis ako by daný odtieň mal sadnúť k tmavým vlasom a ako k svetlejším.

 

Nanášanie farby

Najprv si oblečte staršie tričko pri ktorom vám nebude prekážať ak sa zašpiní, a zároveň si vyčleňte jeden uterák určený len na farbenie vlasov. Prechodné a vymývateľné farby by sa mali najprv nanášať na umyté a jemne uterákom osušené vlasy, trvácne skôr na suché, ešte neumyté. Nezabudnite použiť pribalené rukavice.

Aj keď to návod pribalený k farbe nevyžaduje, pre dokonalé nanášanie pokrývajúce maximum vlasov si zaobstarajte plochý štetec určený presne na tento účel. Vďaka nemu si pohodlne oddelíte jednotlivé pramienky a štetinky zaručia rovnomerné rozotrenie farby po každom vlase. Natierať začnite korienky vlasov a postupujte od čela, potom vezmite na rad boky, temeno, a tak na záver zadnú časť hlavy. Po dokončení korienkov natierajte postupne zvyšnú dĺžku vlasov. Nezabudnite, že na veľmi dlhé vlasy budete potrebovať dve balenia. Na záver ešte vlasy premasírujte.

Veľmi dobrým pomocníkom je plastové vrecúško – keď si ho natiahnete na hlavu teplo vytvorené pod ním podporí oxidáciu a zefektívni sa tak proces farbenia.

 

Starostlivosť o farbené vlasy

Všetky dostupné prípravky ošetrujúce farbené vlasy sú rozhodne na mieste. Vlasy môžu byť po farbení suchšie ako predtým, a preto jeden pribalený balzam rozhodne nestačí. Zaobstarajte si šetrný šampón, kondicionér a prípadne aj balzam ktorý vlasy vyživí a predĺži trvácnosť farby. Na trhu nájdete aj penové tužidlá a laky s pridanou ochranou farbených vlasov. Doprajte im občas ošetrujúcu masku u kaderníčky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: David Castillo Dominici