Devastovanie pleti

Please enter banners and links.

Na kvalitu našej pleti vplýva negatívne viacero faktorov, najhorší sú však tichí škodcovia ktorých účinky sa prejavujú až po rokoch. Čo teda našej pleti škodí najviac a ako zmierniť už spôsobené škody?

 

 

 

 

 

 

Prvý devastátor

         Prvým ničiteľom pleti je nikotín. Kedysi sa vravelo, že jedna cigaretka spôsobí jednu vrásku – toto tvrdenie síce nie je doslovné, ale zakladá sa na pravde. Vaše „cigaretkovanie“ sa na pleti podpisuje postupom času. Vrásky si tak doprajete skôr než vaše rovesníčky neholdujúce fajčeniu. Nikotín totiž ničí v tele cenný vitamín C ktorý potrebujeme na tvorbu nevyhnutného kolagénu. Pleť sa navyše nedostatočne prekrvuje, fajčiarkam chýba kyslík a pokožka ochabuje. Ak navyše kombinujete nikotín s hormonálnou antikoncepciou, ste na najlepšej ceste za pigmentovými škvrnami a rozšírenými žilkami.

Ideálnym riešením by bolo postupne prestať s fajčením. Dobré je ale zásobovať telo poriadnymi dávkami vitamínu E a C. Konzumujte zelenú papriku, šípkový čaj, čierne ríbezle, jahody a iné citrusové plody, brokolicu, sóju, mrkvu, zeler, cviklu alebo aj kukuricu. Z kozmetiky zaraďte do používania spevňujúce krémy a vyhladzujúce séra.

 

Druhý devastátor

         Druhým ničiteľom je slnko. Bronzovú pokožku chce mať každá z nás a opaľovanie do určitej miery ani nie je žiadnym hriechom. Primerané opálenie vám neuškodí, ale ak to preženiete pokožka si to po čase zdaní. Spálená koža spôsobuje predčasné starnutie čo vám na kráse vôbec nepridá. Telo stráca elasticitu, genetický základ a prirodzenú vlhkosť.

Áno, vaša pokožka má regeneračnú schopnosť, ale tá je bohužiaľ obmedzená. Nutnosťou sú krémy s UV filtrami a s ochranou pred UVA a UVB žiarením. Nezabúdajte na vyživujúce krémy, hydratačné krémy a séra na obnovu pokožky. Je to minimum toho, čo môžete pre svoju opálenú pokožku urobiť.

 

Tretí devastátor

         Tretím ničiteľom sú diéty. Populárne detoxikačné kúry, diéty pre štíhlu postavu a iné hladovania neprajú vašej pokožke. Diéty a kúry trvajúce viac ako týždeň spôsobujú netrénovanému organizmu malý šok – telo stráca živiny na ktoré bolo zvyknuté, takže keď začnete jesť ako predtým telo si vezme to čo malo a ešte aj čosi navyše. Tak vzniká nežiaduci jojo efekt.

Vy výkyvy pokožky prežijete, ale ona si tieto zmeny pamätá. Preto ak chcete chudnúť chudnite pomaly a systematicky, nikdy nie nárazovo. Ak budete pomaly strácať nadbytočné kilá koža bude mať čas prispôsobiť sa zmene a zachovať si svoju elasticitu. Zamerajte sa pred, počas a po diétach na vitamíny E, C a A. Siahnite po revitalizačných krémoch a prípravkoch na obnovu pevnosti pokožky. Vhodné sú i spevňujúce telové mlieka.

 

Štvrtý devastátor

         Štvrtým ničiteľom je voda, či skôr nedostatok vody. To, že vašej pokožke chýba voda, zistíte veľmi jednoducho už na prvý pohľad – je suchá, unavená a tvoria sa na nej malé šupinky. Pokiaľ ju necháte dlhodobo bez vody stratí lesk, elasticitu a stane sa drsnejšou. Prídu na rad aj jemné vrásky.

Suchá kože nedokáže tvoriť kožný maz, je krehkejšia a napnutejšia. Nie je ľahké „upratať“ pokožku, no správnou životosprávou a starostlivosťou ju postupom času upravíte. Doprajte jej olejové gély a špeciálne krémy určené na každý deň. Vyhnite sa mydlám a sprchovým gélom s obsahom mydla. Pite veľa tekutín, kúpte hydratačné krémy a masky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net