Daosin a histamínová intolerancia – predražené placebo na neexistujúce ochorenie?

Please enter banners and links.

Histamínová intolerancia je čoraz viac rozšírené ochorenie, ktoré nie je vrodené, ale získava sa počas života. Jedným z dôvodov, prečo sa zvýšil výskyt histamínovej intolerancie je široká škála jedál, ktoré nie sú vždy kvalitné. Zaujímavosťou je, že 80 % chorých pacientov sú ženy stredného veku (zdroj).

 

Čo je to histamínová intolerancia

Pri histamínovej intolerancii dochádza k hromadeniu histamínu v tele. Je to preto, že v organizme chýba enzým diaminooxidáza (DAO), ktorý je zodpovedný za rozkladanie histamínu. DAO sa nachádza aj vo výživovom doplnku Daosin. Na jeho zloženie si posvietili farmaceuti v tejto recenzii na Daosin. Dočítate sa v nej, aké štúdie potvrdzujú účinnosť tohto preparátu, ale aj aké skúsenosti s ním majú pacienti, ktorí ho používali.

Menej často je histamínová intolerancia spôsobená chýbaním enzýmu histamín-N-metyltransferázy (HNMT). Vplyv na rozvoj ochorenia má aj samotný príjem histamínu v potrave.

 

Príznaky histamínovej intolerancie

Histamín máme väčšinou spojený s alergickými reakciami, kedy sa uvoľňuje v nadbytku. Príznaky histamínovej intolerancie sú však o niečo komplexnejšie ako príznaky alergie. Spoznáte ju podľa nasledovných symptómov:

  • – Migrény, bolesti hlavy, závraty
  • – Vyrážka na koži (žihľavka) podobná ako pri alergii
  • – Koža môže svrbieť, byť začervenaná
  • – Opuchnuté sliznice a očné viečka
  • – Bolesti žalúdka, hnačka, zápcha, plynatosť
  • – Znížený tlak krvi
  • – Rozširovanie ciev, ich praskanie, v mieste sa tvorí začervenanie
  • – Bolestivá menštruácia – kvôli zvýšeným hladinám estrogénu
  •  – Bolesť v krku, astma
  • – Depresia, zmätenosť, podráždenosť

Nie každý pacient s histamínovou intoleranciou má všetky spomenuté príznaky, u niektorých prevažuje jeden výraznejší príznak nad inými.

 

Liečba  histamínovej intolerancie

Základom v liečbe histamínovej intolerancie je adekvátna diéta. Pacienti by sa mali vyhýbať potravinám, ktoré sú bohaté na histamín. Sú to napríklad: jogurty a inak fermentované mliečne výrobky, kyslá kapusta, citrusy, alkohol, špenát, avokádo, paradajky, orechy, staré ryby a morské plody.

Naopak, zamerať by sa mali na potraviny, ktoré neobsahujú žiadny histamín, alebo len malé množstvá. Medzi také potraviny zaraďujeme: čerstvé mäso a čerstvé ryby (pri rybách je čerstvosť obzvlášť dôležitá, necitrusové ovocie, vajíčka, ryža, quinoa, rastlinné mlieka, olivový olej.

V prípade, že pacient dopredu, vie , že bude konzumovať jedlo bohaté na histamín, môže užiť vyššie spomínaný výživový doplnok Daosin, ktorý pomáha odstraňovať z tela histamín. Pri silnejších príznakoch histamínovej intolerancie sa využíva liečba antihistaminikami.

 

Záver

Histamínová intolerancia je ochorenie skôr typické pre ženy, no ochorieť môžu aj muži. Liečba je založená na režimových opatreniach v podobe vyhýbania sa jedlám bohatým na histamín.

Podporným prostriedkom v liečbe je aj Daosin. Daosin obsahuje enzým DAO, ktorej dokázateľným účinkom je znižovanie hladiny histamínu. Preto sa určite nejedná o žiadne placebo, ale o efektívneho pomocníka pri zvládaní príznakov HIT.

Reklamný článok

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/histamine-intolerance#outlook