Činnosť našich orgánov podľa hodín

Please enter banners and links.

Každá z nás by mala poznať svoje telo, pretože v jednotlivých častiach dňa je aktívny iný orgán. Životná energia totiž zásobuje naše telo a orgány, cirkuluje 24 hodín a určuje kedy sme aktívny a kedy máme pocítiť útlm. Keď je činnosť jedného orgánu na maxime treba sa vyhnúť všetkému čo by ho mohlo zaťažiť. Toto obiehanie energie je lekársky dokázané meraním tepu alebo zisťovaním hladiny hormónov.

Poďte teda spoznať svoj organizmus a zistite, ktorý orgán je v akej hodine aktívny.

Hlboká noc a čas nadránom

         Medzi 23 a 1 hodinou v noci energia prechádza žlčníkom. Ak o takomto čase ešte nespíte venujte sa pokojným činnostiam a nezaťažujte žlčník jedlom alebo alkoholom. Medzi jednou a treťou hodinou je zas aktívna pečeň čo znamená, že by ste nemali jesť mastné jedná. Vytnite sa tiež fajčeniu a alkoholu. Okolo tretej až piatej hodine nadránom naplno pracujú pľúca; prvú rannú cigaretku si tak doprajte až po piatej ráno. Ak ste hore dobre padne vyvetranie izby.

 

Ráno a čas predobedom

         Medzi piatou a siedmou hodinou ráno je aktívne hrubé črevo takže by ste mali dotankovať aspoň pol litra vody a vyhnúť sa stresu. Skúste pomaly vstávať, neponáhľať sa. Žalúdok má svoje hodiny od siedmej do deviatej, a to práve ideálny čas na raňajky. Tento orgán má rád teplo, čiže aj jedno by malo byť teplé. Dobre padne i teplá sprcha. Pankreas a slezina majú „ordinačné hodiny“ medzi deviatou a jedenástou; dajte si ovocie a sladkosti, vyhnite sa fyzickej námahe.

 

Obed a poobedie

         Srdce je v činnosti od 11:00 do 13:00 čo v preklade znamená, že je vhodná striedma strava, pokojné činnosti a žiaden stres. Tenké črevo je najviac aktívne od 13:00 do 15:00. Vtedy dokážeme prijať najviac vitamínov a zvyšuje sa naša fyzická aktivita, takže hor sa na ovocie a jednoduchý cvik či kratšie behanie. Pitný režim v podobe vlažného bylinkového čaju padne dobre medzi 15:00 až 17:00 pretože je činný náš močový mechúr. V tomto čase tiež zvládnete tréning alebo cvičenie vo fitku na výbornú.

 

Predvečerom, večer, neskorý večer

         Osrdcovník najviac pracuje medzi 19:00 až 21:00 čo je ideálny čas na relaxáciu, dobrú hudbu, divadlo alebo prechádzku. Majte na pamäti, že práve v tomto čase najlepšie účinkujú masti a lieky.

V časovom rozpätí medzi 21:00 a 23:00 sa telo pripravuje na spánok – zrieknite sa večere a nesnažte sa dobehnúť zameškanú prácu.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net