Čím upratovať?

Please enter banners and links.

Domáce potreby ponúkajú niekoľko rôznych handier a utierok s pomocou ktorých zaručene odstránime každú nečistotu. Všímať si treba najmä zloženie, pretože nie každý materiál je vhodný na všetok povrch vo vašej domácnosti. Najčastejšie sa stretnete s mikrovláknom, jelenicou, obrúskami, sprejmi a kefami.

 

Mikrovlákno

            Mikrovlákno šikovne čistí zrkadlá, sklá, podlahu a zvládne aj riad. Handričku ale treba pred čistením navlhčiť, inak nebude výsledok postačujúci. Pri kúpe myslite na to, že mikrovlákno nie je vhodné na jemné plochy náchylné na poškrabanie. Vyhnite sa aj plochám s vysokým leskom.

 

Jelenice

            Jelenica vie vynikajúco očistiť nábytok od neestetických odtlačkov po rukách čo ocení každá gazdiná. Navyše stačí iba pár ťahov a sú preč aj fľaky zo zrkadiel či skiel. Nevýhodou je nielen vysoká cena ale aj fakt, že tieto handry treba po každom upratovaní opláchnuť bez čistidiel v studenej vode.

 

Metly a kefky

            Metličky sú v porovnaní s kefami jemnejšie, preto ich používajte na oprášenie elektroniky vrátane obrazoviek televízorov. Kefy majú jednu podstatnú nevýhodu – nevedia očistiť zanesenú špinu, preto na silnejšie usadené nečistoty nie sú vhodné. Najlepšie ich využijete na bleskovku lebo štetiny vedia zachytiť všetku povrchovú, ešte neusadenú, špinu. Ak navyše kefu namočíte vo vode, prach a jemné nečistoty zozbierate ešte rýchlejšie.

 

Obrúsky

            Vlhčené obrúsky sú už nielen pre deti, na utieranie rúk či dreva, ale aj na upratovanie. Sú jednorazové, upratovanie s nimi je praktické a navyše sú aj cenovo dostupné. Obsahujú čistiaci prostriedok určený na všetky tradičné povrchy v domácnosti takže s nimi nepoškriabete nič. Azda jediná nevýhoda je v spôsobe balenia; ak ich zle zatvoríte vyschnú a celý balík sa stane nepoužiteľným.

 

Spreje sú najobľúbenejšie a najrozšírenejšie, avšak pri ich použití dbajte na to, aby neboli nikdy striekané do očí alebo vdýchnuté.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net