Chystáte sa na dovolenku na záver leta?

Please enter banners and links.

Každý má vlastnú predstavu o dovolenke, ale ani jeden z nás ju nechce stráviť v spoločnosti nepríjemností. Apartmán si naplno vychutnáte iba ak budete mať v kufri všetko potrebné.

Ešte v predstihu si zostavte zoznam. V kľude si sadnite a popremýšľajte nad hygienickými potrebami, oblečením a kozmetikou. Mnohé veci ani nebudete potrebovať a iné, tie dôležité, zostanú potom omylom doma. Zoznam vám pomôže veci sprehľadniť, uľahčí balenie na poslednú chvíľu a podľa neho hravo zistíte, či ste niečo nezabudli v hotelovej izbe. Zíde sa vám i pri nepríjemnej krádeži batožiny.

Aj na dovolenke chceme byť dobre oblečené a tak nevieme čo skôr zbaliť. Bohužiaľ, hmotnostný limit na letiskách je nekompromisný, a ani vaše auto neprerobíte na obrovský kamión so šatníkom. Zvážte dovolenkové aktivity a premyslite si oblečenie. Idete k moru? Postačí vzdušný odev a ľahká obuv. Pre neposedné turistky je nutný pohodlný odev a balerínky na dlhé chodenie po nákupoch. Pozrite si predpoveď počasia a nezabúdajte na miestne tradície v obliekaní. Vstup napríklad do múzea môže vyžadovať zahalené ramená alebo zákaz minisukní.

Dávajte pozor nielen na seba, ale aj na svoje ratolesti. Podľa vlastných skúseností viete, že z nudy vystroja aj nebezpečné kúsky. Počas dovoleniek sa najčastejšie vyskytujú poranenia hlavy, prehriatie, dehydratácia, popáleniny, pády z výšky, otravy a menšie úrazy pri športoch. Vyhnite sa úrazom tým, že svoje deti dôkladne poučíte o bezpečnosti.

Samozrejmosťou by mala byť lekárnička. Okrem bežných liekov (napríklad proti hnačke) nezabudnite na tie, ktoré užívate pravidelne a sú pre vás nevyhnutné. Pribaľte do nej aj náplaste, dezinfekčný roztok, repelent a prípravok proti svrbeniu po uštipnutí hmyzom. Skontrolujte dátum spotreby!

Nechce sa vám leňošiť na pláži? Áno, prales v Latinskej Amerike je síce obrovské dobrodružstvo, ale aj veľké riziko. Nepodceňujte tamojšie bežné choroby (malária sa predsa prenáša obyčajným štipnutím komára) a dajte sa zaočkovať. Poraďte sa s lekárom aj o výbave liekov na cestu.

Na dovolenke sa nezabúdajte chrániť. Snáď netreba pripomínať opaľovací krém lebo predpokladám, že nechýba v žiadnej plážovej kabele. Ale okrem pokožky dbajte aj na oči pomocou kvalitných slnečných okuliarov. Tie z čínskeho obchodu na rohu asi ťažko spĺňajú požiadavky kvality. Dobré okuliare ponúkajú očné optiky a špecializované predajne. Svetlé sklá sú na polooblačné počasie, hnedé na intenzívne slnečné žiarenie a zelenkavé sú univerzálne.

Vašu pozornosť si zaslúžia aj vlasy. Piesok, morská voda a slnko – to všetko ich zaťažuje a vysúša. Po príchode z dovolenky teda zavolajte svojej kaderníčke a objednajte sa na regenerujúcu masku.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock