Ako sa vekom mení pleť?

Please enter banners and links.

ID-100223564Pleť sa vekom mení tak, ako sa meníte aj vy a vaša pokožka na celom tele. Úplne sa to, bohužiaľ, nedá zastaviť a zostať niekde v dvadsiatke kedy bola vaša pokožka plná kolagénu a elastínu, no môžete si dopriať kvalitnú starostlivosť. Dajte svojej pleti to, čo potrebuje, a za odmenu bude starnúť pomalšie.

 

Pleť do tridsiatky

Aj vy ste už počuli o tom, že vyrážok sa po puberte zbavíte? Dobrý nezmysel, že? Akné a vyrážky sú problémom, ktorý môžete mať ešte aj po tridsiatke a zhoršovať ich môže váš menštruačný cyklus, antikoncepcia a/alebo stravovanie (napríklad konzumácia bieleho cukru pretože práve ten podporuje glykáciu zodpovednú okrem iného aj za zápal vyrážok). Používajte kozmetiku čo neupcháva póry – nekomedogénna. Pomôže vám aj pravidelnejšie čistenie u kozmetičky. Myslite tiež na to, že efekt zmeny pri používaní kvalitnej čistiacej kozmetiky sa prejaví do troch mesiacov, teda určite nie do týždňa ako ste si možno mysleli.

Do tridsiatky je vaša pleť síce schopná produkovať dostatok elastínu a kolagénu, no okrem akné zápasí aj s hormonálnymi zmenami. V tomto životnom období ochraňujte pleť pred UV žiarením (slnkom) a dbajte na dôkladné čistenie pleti. Nezabúdajte na nočné upokojujúce krémy, dokonca si môžete zakúpiť aj nočný detoxikačný krém. Samozrejmosťou je krém na okolie okolo očí, ktorý chráni túto jemnú časť tváre a ošetruje ju.

S krémami proti vráskam začínajte okolo 25 roku.

 

Pleť medzi tridsiatkou a štyridsiatkou

Elastín a kolagén postupne ubúdajú, a tak je vidieť prvé známky starnutia. Stráca sa aj vitalita, sviežosť a žiarivosť akú ste na pleti badali keď bola mladšia. Aby toho nebolo málo, objavujú sa často aj pigmentové škvrny lebo sa pleť už jednoducho nevie tak dobre sama obnovovať. Pomôže vám intenzívne pulzné svetlo, v úplných začiatkoch s pigmentovými škvrnami zatočia aj bieliace krémy.

Často sa v tomto období objavuje už spomínaná fádnosť pleti. Pomôžete si chemickými peelingami, frakčným laserom a samozrejme i troškou botoxu, ktorý vyplní hlbšie vrásky. Čo sa týka krémov, začnite s vyživujúcimi a s krémami určenými na starnúcu pleť. Určite potrebujete retinoidy a kyselinu hyaluronovú.

 

Pleť po päťdesiatke

Najviac vie potrápiť dehydratácia pleti, ochabovanie a pochopiteľne i vrásky. Dehydratácia patrí k starnutiu pleti a často súvisí aj s menopauzou a typom pleti. Potrebujete kyselinu hyaluronovú viac než soľ, a tiež vyživujúce prípravky s hydratačnými účinkami.

Ochabovanie pleti je zas spôsobované postupným úbytkom kolagénu, kvôli čomu je pleť zároveň aj krehkejšia a ochabnutejšia. Pružnosť vedia trošku upraviť prírodné oleje a prípravky s peptidmi, ktoré podporujú tvorbu kolagénu. Vrásky zas šikovne vyriešite s pomocou botoxu a vyplňujúcimi injekciami na ktoré sa naozaj dá spoľahnúť.

 

Úplná topka je plazma lifting – odoberú vám krv a z vašej vlastnej plazmy pripravia krém. Je to božská vecička už po tridsiatke na výrazné, naozaj viditeľné zredukovanie vrások, celkové skrášlenie pleti a minimalizovanie ochabnutia. Overené, účinné, božské!

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com