Akné – problém nie len v puberte

Please enter banners and links.

Asi každý z nás si vie predstaviť tie nepríjemné a nevzhľadné pupáčiky, ktoré sa vyhodia práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Akné je veľmi nepríjemné a hoci sa najčastejšie vyskytuje u mladých ľudí v období puberty, môže sa vyskytnúť už u malých detí, ale aj u dospelých.

Čo konkrétne však akné je? Ide o jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických kožných ochorení. Princípom je to, že sa zapália vývody mazových žliaz, ktoré sú v koži. To môže spôsobiť niekoľko príčin. Najhlavnejšou je nerovnováha hormónov v organizme, a práve preto sa vyskytuje najviac v puberte. Problémom je teda zvýšená tvorba kožného mazu, zvýšené rohovatenie buniek vo vývodoch mazových žliaz, ale i pôsobenie baktérií a kvasiniek.

Hoci je akné viditeľné hneď na prvý pohľad, nejde o infekčnú chorobu, takže sa ľudia z okolia nemusia báť, že by sa nakazili. Avšak pozor! Ak si človek s akné pupáčiky rozškriabe alebo neodborne vytláča, môže sa tento problém ešte viac rozšíriť.

Hoci typické prejavy akné – pupáčiky pozná každý z nás, akné môže mať aj človek, ktorý takéto prejavy nemá. Pretože táto choroba sa nemusí prejavovať len zápalovo (pupáčikmi), ale aj nezápalovo v podobe komedonov, čo sú v podstate upchaté póry. Tieto prejavy po čase zmiznú, no nepríjemné sú aj následky akné – rôzne hyperpigmentácie a jazvičky.

Ak teda nechcete aby vám akné zanechalo stopy nielen na tvári, tak neváhajte a začnite radšej okamžite s liečbou akné. K liečbe treba pristupovať podľa toho o akú formu akné ide – zápalová, nezápalová, ale aj podľa množstva pupáčikov. Ak ide totiž o ťažkú formu, vždy je dobré navštíviť dermatológa, ktorý najlepšie zistí, čo treba zmeniť, aby sa akné zlepšilo.

Pri menšom množstve pupáčikov a slabších prejavoch je možné začať liečbu svojpomocne. Či už ide o rôzne potravinové doplnky, ktoré liečia príčiny zvnútra alebo o rôzne čistiace vody, gély, mastičky a krémy. Výber je naozaj široký.

Pri každej liečbe je však najdôležitejšie vydržať. Pretože niekedy liečba zaberie po mesiaci, inokedy sa zas výsledky prejavia až po pár mesiacoch. Je to veľmi individuálne, no ak liečbu vzdáte priskoro, neuspejete. Tak sa nevzdávajte a bojujte proti tejto nepríjemnej chorobe všetkými zbraňami.

Reklamný článok

FOTO: freedigitalphotos.net