Please enter banners and links.
Naše prastaré mamy chodieva spať „so sliepkami“ a vstávali čulé už za úsvitu. My spíme v priemere o 2 hodiny kratšie a aj to zaspávame s problémami. Odkedy máme doma osvetlenie dokážeme si deň predĺžiť a nevnímame tak intenzívne rozdiel medzi dňom a nocou.
Prečo nevieme zaspať?
Problém so spánkom má viac ako 50 % Slovákov. Dôvodom nespavosti je, ako inak, stres, ponáhľanie sa a nedostatok pohybu. Až 1/3 dospelých spí menej ako 6,5 hodiny, a to najmä preto, že nemôžu zaspať aj napriek únave.
Najlepší spánok majú podľa odborníkov športovci, na druhom mieste by boli ľudia pracujúci s počítačom, tretie miesto patrí obéznym ľuďom a kdesi na poslednom mieste sú ľudia ktorí celý deň presedia.
Dalo by sa povedať, že za všetko môže melatonín – regeneračný hormón ktorého máme najviac po západe slnka a jeho vylučovanie trvá od začiatku tmy do asi 9:00 rána. Potom jeho hodnoty v krvi výrazne klesajú. Tento hormón je podľa výskumov citlivý na elektromagnetické polia, a preto sa vraví, že by sme nemali mať minimálne päť metrov od hlavy mobil, televízor, iPad a pod.
Dobrá správa pre konzumentov výživových doplnkov – melatonín je možné doplňovať, a to najmä v staršom veku.
Jednoduchá pomoc
Nezúfajte, radšej obmedzte faktory ktoré zabraňujú pokojnému spánku. Pred spaním nejedzte čokoládu a snažte sa nemeniť svoj čas spánku rovnako ako aj čas ranného vstávania.
Spite v tmavej miestnosti pretože svetlo môže negatívne narušiť činnosť časti mozgu ktorá produkuje serotonín a melatonín. Nepozerajte televíziu pretože tá mozog stimuluje a ak tvrdíte, že vás program uspáva vedzte, že vôbec nejde o kvalitný spánok.
Choďte spať čo možno najskôr, najlepšie medzi 23:00 a 01:00 – vtedy sa totiž v tele uskutočňuje najviac regeneračných procesov a ak ste vtedy hore všetky škodlivé toxíny putujú naspäť do pečene a do krvi.
Neviete zaspať do asi 15 minút? Vstaňte, odíďte zo spálne a dajte si pohár vody. Prejdite sa po byte a potom si znova vychutnajte pocit ležania.
Pomocníci
K dobrému spánku pomáha:
– mlieko (upokojuje),
– med (pomáha uspať organizmus),
– banány (horčík má uvoľňujúce účinky),
– ovsené vločky (obsahujú melatonín).
Nepriatelia
Spánok má štyroch hlavných nepriateľov:
– kofeín: snáď netreba pripomínať fakt, že kofeín je stimulant a produkty obsahujúce túto látku môžu zostávať v tele tri až päť hodín, u niektorých dokonca dvanásť hodín; nachádza sa napríklad v čiernom a zelenom čaji, v čokoláde,
– cigarety: cigaretami sa prebudíte a môžete si privolať ťažké sny,
– alkohol: aj keď sa traduje, že alkohol upokojuje a zaspíte ako batoľa, v skutočnosti prerušuje spánok,
– energetické drinky: prehnaná konzumácia výrazne ničí kvalitu a dĺžku spánku, navyše sa môžu objaviť nočné mory.
Napísala: Zuzana Šusterová
Foto: photostock