Please enter banners and links.
Aj vám sa zemiaky niekedy rozvaria, alebo z nich neviete urobiť chutnú kašu bez hrudiek? Chyba nie je vo vás, skôr ste len zakúpili menej vhodný druh zemiakov, alebo bol na predajni len jeden typ. Aké druhy a typy zemiakov teda poznáme?
Druhy zemiakov
Fialové zemiaky si po celý rok zachovávajú nielen svoju farbu, ale aj chuť. Dokonale oživia šaláty, sú výborné aj do varenia a pečenia. Vďaka jemnej chuti po orieškoch ich môžete jednoducho len upiecť a hotové pokvapkať olivovým olejom. Maškrta bude na svete bez väčšej námahy.
Kvalitné fialové zemiaky sú pevné, šupka je fialová až modrofialová, po prekrojení sú nádherne levanduľovo fialkové.
Ružiaky sa počas varenia nerozpadávajú, takže ich používajte do šalátov, gulášov a dusených jedál. Na pohľad sú guľatejšie a majú tenkú šupku sfarbenú doružova.
Russety sú zemiaky veľké alebo stredne veľké oválnejšieho tvaru so šupkou sfarbenou dohneda. Sú ideálne na prípravu zemiakovej kaše a na pečenie, pretože nie sú až tak tuhé. Vytvoríte z nich napríklad chutné zemiakové placky.
Žlté zemiaky sú guľaté, veľké, žltej farby. Využívajte ich na grilovanie, prípravu kaší alebo na varenie v šupke. Pri tomto type zemiakov môžete dokonca používať menej oleja nakoľko majú krémovejšiu chuť.
Biele zemiaky sú taktiež vynikajúce na grilovanie a prípravu kaší, no zároveň si zachovávajú svoj tvar. Majú tenkú, jemnú šupku, čím sú nenahraditeľné do jedál kde sa vyžadujú neošúpané zemiaky.
Varné typy zemiakov
Varný typ D je ideálny na prípravu zemiakového cesta, kaší a podobných jedál, pretože sa takéto zemiaky rozvárajú. Niektoré sú až sypkejšie.
Varný typ C sa síce rýchlo rozvarí, ale zemiaky sú o čosi pevnejšie ako typ D. využijete ich napríklad aj do príloh.
Varný typ B má hrubšiu štruktúru. Používajte ich ako prílohu a na pečenie.
Varný typ A sú pevné zemiaky, ktoré sa nerozvaria. Používajú sa napríklad aj do šalátov.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net