Posadnutosť zdravým jedlom

Please enter banners and links.

Ortorexia, posadnutosť zdravým jedlom, je v súčasnosti veľmi aktuálnou témou nakoľko čoraz viac ľudí má snahu stravovať sa zdravo. Niektorým sa však stravovanie vymkne z rúk a stanú sa fanatikmi, čo paradoxne vedie k chorobám ktorým chceli práve zdravým stravovaním predchádzať. To najhoršie na ortorexii je, že začína nepatrne – človeka dbajúceho na svoju stravu podporujeme a až veľmi neskoro si všimneme, že ide o problém.

 

Ochorenie dneška

         Zo všetkých strán sa na nás vrhajú informácie o zdravej strave, a preto sa ortorektikom ani netreba čudovať. Medicína toto ochorenie zaradila k poruchám príjmu potravy; ide tak o problém psychického pôvodu a nemá vo svojej podstate nič spoločné so zdravým životným štýlom. Ako iste viete, človek snažiaci sa žiť zdravšie sleduje nielen stravovanie ale aj športuje, relaxuje a dbá na celkovú rovnováhu. Ortorektik však vidí len to, čo si dáva na tanier a fanaticky sleduje najnovšie trendy z oblasti výživy.

Liečba je pomerne zložitá, lebo chorý si musí uvedomiť, že má problém a musí sa nechať liečiť. Pre terapeuta je základom zistiť príčinu tohto ochorenia. Je dobré však začať riešiť ortorexiu čo najskôr aby nemala čas prepuknúť napríklad do anorexie.

 

Koho sa ortorexia týka?

         Ohrozený je každý, kto nadmerne začína sledovať obsah svojej chladničky. Spravidla však ortorexia ohrozuje jedincov zameraných na detail medzi tridsiatym až štyridsiatym rokom života s vyšším vzdelaním. Viac ortorektikov je medzi ženami.

Spúšťačov je viacero, každý pacient mal iný dôvod na to aby začal s prehnane zdravou stravou. Niektorí mali vo svojom okolí niekoho prehnane tučného a povedali si “takto ja nechcem nikdy vyzerať” a začali podliehať zdravej strave, iní zas mali v rodine niekoho chorého čo podnietilo záujem o zdravé potraviny. Mladí ľudia zas v snahe vyzerať dobre upravili svoje návyky až tak, že to prehnali a došli až k ortorexii.

 

 

Nepatrný začiatok

Zdravé stravovanie nie je na škodu, práve naopak – pozrieť si éčka na zadnej strane nášmu zdraviu len prospeje a ak vymeníte džús z krabice za čerstvo odšťavené pomaranče potešíte svoje telo. Zlé však je, ak človek prijíma už len obmedzený druh ovocia a zeleniny lebo sa domnieva, že práve týmto robí pre seba to najlepšie.

Ortorektik sedí celý čas za internetom a hľadá všetko o zdravom stravovaní, prísne sleduje jedlo vo svojej chladničke a nakupuje len v biopredajniach. Reštaurácie sú neprípustné pretože jedlá v nich nie sú kvalitne pripravené a zvyšok rodiny taktiež netuší nič o dobrom stravovaní. Výsledkom takéhoto správania je po čase chudnutie – telu chýbajú vitamíny a minerálne látky. Ortorektik sa snaží zachovať si svoje zdravie, no svojím stravovaním si len privodzuje nové ochorenia a ak sa o nich dozvie, opäť ich lieči len zmenou stravy. Vygoogli si čo je potrebné jesť pri svojej chorobe a všetko ostatné vylúči čo znova privodí iný druh choroby. Je to tak nekonečný kolotoč vedúci do záhuby. Nutričná podvýživa, hypoglykémia či rednutie kostí sú len zlomkom tých chorôb, ktoré si ortorektici sami privodili. Navyše sa pridruží nervozita, slabosť a celkový úpadok.

Aby toho nebolo málo niektorí jedinci s ortorexiou trpia aj paranojou – čokoľvek, čo im pripravili iní, je zlé a určite nezdravé. V tých ťažších formách už pre ortorektika nie sú dosť dobré ani biopredajne pretože určite ponúkajú odpad, len s nálepkou bio.

 

Prvá zmienka o ortorexii prišla v roku 1997 od lekára Stevena Bratmana, ktorý sám trpel týmto ochorením. Pacientov s týmto problémom pribúda.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net