Please enter banners and links.
Vláknina reguluje trávenie, navodzuje rovnováhu mikroflóry, znižuje cholesterol, pomáha redukovať váhu a pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva.
Základné druhy vlákniny
Konzumujeme dva základné typy vlákniny:
- nerozpustná – je to hrubá hmota ktorá dokáže veľmi dobre absorbovať a vstrebať vodu, jej zdrojom sú obilninové zrná, ovocie, zelenina, pšeničné/ryžové/kukuričné otruby, celozrnné pečivo;
- rozpustná – pôsobením baktérii sa rozpúšťa v hrubom čreve, nachádza sa napríklad v jablkách, hruškách, strukovinách (predovšetkým hrášok a fazuľa) a sójových výrobkoch.
Ako funguje?
Vláknina sa pri prechode tráviacim traktom napučí, a tak vznikne rôsolovitá hmota ktorá začne v tele pôsobiť ako čistiaci mechanizmus. Obaľuje toxíny, ťažké kovy a iné látky aby sa nemohli dostať ďalej do krvi. Okrem tejto práce viaže na seba aj cukor vďaka čomu sa potom pomalšie vstrebáva a jeho hladina je v krvi stabilnejšia.
Prečo ju potrebujeme?
- Telu síce nedodáva žiadnu energiu, ale čistí ho.
- Pomáha zlepšiť trávenie.
- Urýchľuje prechod potravy črevami.
- Dokáže absorbovať škodlivé látky.
- Skracuje dobu počas ktorej sú rôzne toxíny v styku s črevnou stenou – vláknina ich spracováva užitočnými baktériami.
- Tým, že sa v žalúdku napučí a potravu obalí, obmedzuje množstvo a rýchlosť vstrebávaných tukov.
- Preventívne pôsobí proti cukrovke pretože sa z potravy cukor uvoľňuje do krvi len pomaly.
Vláknina vám pomôže s chudnutím
Málokto vie, že vláknina dokáže pomôcť s chudnutím – ak chcete úspešne bojovať s nadváhou potrebujete v prvom rade znížiť množstvo prijatých kalórii, a pravidelnou konzumáciou potravín bohatých na vlákninu budete mať menší pocit hladu. To však nie je všetko: vláknina tiež zabezpečuje pomalší odchod jedla zo žalúdka a do tela uvoľňuje menšie množstvo kalórii. Tým, že čistí organizmus od nežiaducich látok, pomáha črevným bunkám bez problémov prijímať vitamíny a minerály z jedla.
Odporúčané množstvo
Medzinárodné potravinové organizácie uvádzajú, že by dospelý človek mal denne skonzumovať od 20 do 35 gramov vláknin. Pri deťoch sa toto množstvo dá vypočítať tak, že k veku dieťaťa pridáte číslovku päť – napríklad šesťročné dieťa má prijať 11 gramov vlákniny. Málokedy však skonzumujeme aspoň polovicu tejto dávky.
Príklad jedálneho lístka s vlákninou
Na raňajky si dajte dva krajce celozrnného chleba s ľahkou nátierkou a polovicou papriky. Na desiatu dobre padnú ovsené vločky (o ovocím) a na obed je vhodná hrachová polievka. K tomu morčacie prsia so zeleninou a ryžou. Olovrant by mal pozostávať z jedného celozrnného pečiva a zeleniny, na večeru si môžete dať napríklad cestovinový šalát s fazuľkou (cca 250 gramov).
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net