Please enter banners and links.
V našich končinách nepatria morské riasy práve medzi tradičný a rozšírený druh potraviny, no v iných častiach sveta sú bežnou súčasťou stravy už po stovky či dokonca tisícky rokov. Už starí Číňania, Japonci i Vikingovia poznali ich blahodarné účinky na ľudský organizmus. Preto si povedzme, prečo by sme ich mali zaradiť aj do nášho jedálnička.
Poznáme vyše 10 000 druhov morských rias, z ktorých je väčšina vhodná na konzumáciu. Vzhľadom k tomu, že nie sú nijak náročné, rastú a rozmnožujú sa veľmi rýchlo a vyhovuje im slaná voda, ktorá tvorí až 97 % celkových zásob vody na našej planéte, ide prakticky o neobmedzený zdroj potravy.
Sú bohatým zdrojom bielkovín, železa, jódu, draslíka, vápnika, vitamínov A, C, D, E, B12, kyseliny listovej a mnohých ďalších výživných látok. Pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu, prečisťujú telo, zbavujú ho ťažkých kovov, jedovatých a rádioaktívnych látok. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pôsobia priaznivo pri trávení a majú protizápalové a antioxidačné účinky.
Okrem toho, že sú vhodným doplnkom zdravej výživy, si uplatnenie našli aj v medicíne a v kozmetickom priemysle. V podobe krémov, zábalov a kúpeľov pozitívne pôsobia na pokožku či vlasy a bežne sa používajú v relaxačných centrách na celom svete. Roky je tiež známa ich schopnosť napomáhať hojeniu rán a podľa najnovších výskumov by mohli vykazovať aj protirakovinovú aktivitu.
Najznámejším druhom morských rias, ktoré sa využívajú v kulinárstve sú morské riasy Nori, ktoré sú jednou z hlavných zložiek pri príprave Sushi. Tento druh má asi najvyšší obsah bielkovín a má príjemnú chuť, preto je vhodný aj pre začiatočníkov. Vo forme šalátov, vývarov, polievok či ako dochucovadlo sa tiež často využívajú aj morské riasy druhu Arame, Dulse, Hiziki, Kombu či Wakame.
Morské riasy sú pre ich nízky obsah kalórií, tukov a vysoký obsah zdraviu prospešných prvkov, jednou z najobľúbenejších zložiek zdravej výživy. Stali sa veľmi populárnym prostriedkom pre udržanie štíhlej línie a správneho zažívania. Aj keď morské riasy nepôsobia na prvý pohľad príliš vábne, obsahom minerálov a rôznych zdraviu prospešných prvkov sa môžu porovnávať aj s výživovo najhodnotnejšou pozemnou zeleninou.