8 dôvodov, prečo sa vaša váha mení behom chvíľky!

Please enter banners and links.

Kedy inokedy častejšie riešime našu váhu ako na Vianoce. Koľko si môžem dať pečiva? A nie je už toho zemiakového šalátu trochu veľa? Kačicu s kapustou, to ako vážne babi? Ale váha sa nemení len kvôli prejedaniu alebo hladovaniu. Našu hmotnosť ovplyvňuje oveľa viac faktorov. A väčšinu z nich môžete ovplyvniť a na tie Vianoce si tých sladkostí dať o pár kúskov viac aj bez výčitiek svedomia. Čo teda v súvislosti so svojou váhou sledovať?

 

1) Koľkokrát sa vážite?

Ráno je zvyčajne najlepší čas, kedy získate najpresnejšiu informáciu o svojej váhe. Počas spánku prebehnú všetky zažívacie procesy a zároveň ešte nestihnete žiadne jedlo ani pitie. Počas dňa ale očakávajte, predovšetkým po väčšom jedle, že vaša váha vyskočí.

 

2) Ako sa vážite?

Váhu postavte na tvrdý a rovný povrch. Na kostrbatej podlahe by zakaždým ukazovala iné číslo. Postrážte si tiež, aby ste rovnomerne prenášali váhu do oboch nôh. Ďalším dôležitým aspektom je oblečenie, ktoré máte na sebe. Ideálne sa vážte nahí alebo v spodnom prádle.

 

3) Cvičíte?

Niektorým športovcom môže ihneď po jednom tréningu klesnúť telesná hmotnosť o šesť až desať percent. Vaša zmena nemusí byť tak drastická, ale keď poriadne máknete vo fitku, náhly pokles váhy nie je nič neobvyklé.

 

4) Zdravotný stav?

Choroby so sebou niekedy prináša i nespavosť a neočakávanú stratu hmotnosti. Cukrovka, srdcové ťažkosti a dokonca aj bežné prechladnutie spôsobujú veľké výkyvy, pretože môžete stratiť chuť do jedla alebo zadržiavať vodu a mnoho liekov môže spôsobiť rýchly úbytok či naopak príbytok hmotnosti. Poraďte sa so svojím lekárom, ak začnete pozorovať nezvyklé a časté zmeny vo svojich telesných proporciách.

 

5) Chudnete?

Mnohým ľuďom veľmi známy proces, kedy počítate rozdiely medzi príjmom energie z jedla a spaľovaním kalórií. Aj keď do diétneho procesu nepridáte cvičenia, na začiatku schudnete niekoľko nadbytočných kilogramov. Po nejakej dobe sa ale ručička na váhe zastaví a ďalej už to bez cvičenia nepôjde.

 

6) Pijete kávu?

Udržať váhu pod kontrolou pomáha tiež šálka kávy. Kofeín pomáha tlmiť chuť k jedlu a páli nejaké kalórií. Ale buďte opatrní! Vysoko kalorický tučný nápoj môže mať opačný a nežiaduci efekt.

 

7) Ako spíte?

Telesnú hmotnosť ovplyvňuje aj nedostatok spánku.! Po bezsennej a prebdenej noci sa môžete cítiť hladní ako obvykle, čo má za následok konzumáciu väčších porcií a skokový prírastok kilogramov.

 

8) Koľko máte rokov?

Čím viac starneme, mnohí z nás postupne a prirodzene pribúdame na váhe. Sme často menej aktívni, začínajú sa prejavovať hormonálne zmeny ako je napríklad menopauza. V pokročilejšom veku môže naopak dôjsť k veľkému úbytku kvôli straty chuti do jedla. Môže pre nás byť ťažké žuť alebo sa dočkáme nechutenstva vplyvom nejakej choroby.

Reklamný článok