Zrkadlá v byte

Please enter banners and links.

Zrkadlo je náš najlepší kamarát, keď sa v ňom vidíme, ako chceme a najhorší nepriateľ, keď ukazuje nelichotivú pravdu. Svoje bežné miesto má nad umývadlom v kúpeľni, prípadne na krídle skrine v spálni. Lenže zrkadlo nám môže okrem nás a našich nových šiat toho ukázať omnoho viac!

Zrkadlo ako dekorácia

Okrem viac menej kozmetickej a módnej úlohe zrkadiel môžu v našich domovoch plniť aj estetickú funkciu. Zrkadlá sú šikovným pomocníkom, ak chcete opticky zväčšiť malú izbu, presvetliť ju, alebo navodiť dojem bohatej dekorácie. A ako na to? Jednoducho: Vybrať si vhodne veľké a vhodne vyrezané zrkadlo, možno s nejakým ornamentom a umiestniť ho na správne miesto. A nemusí to byť len jedno zrkadlo, ale rovno aj viac. Rôznymi krajmi zrkadiel môžete vyskladať zaujímavé dekoratívne kreácie a ak pred takéto zrkadlá postavíte napríklad vázu s kyticou kvetov, navodíte dojem, že ich je niekoľko stovák. Ale pekne porade, ako na zrkadlá v byte.

Zväčšite miestnosť a rozžiarte byt

Malý návod, ako veľmi jednoducho dodať malej izbe aspoň opticky tých pár metrov štvorcových navyše, si vyžaduje aspoň jedno väčšie zrkadlo a dve rôzne farby. Jedna z nich by mala byť bledšia a jedna podobného odtieňu, ale výrazne tmavšia. Tri steny natrite bledou farbou a štvrtú tmavou. Aby sa dosiahol výraznejší efekt a máte izbu obdĺžnikového pôdorysu, obe dlhšie steny by mali byť bledé a jedna z kratších tmavá. A kam so zrkadlom? Pre najlepší efekt na stred natmavo natretej steny. Izba sa tak veľmi výrazne opticky zväčši.

Vedeli ste ale, že zrkadlo vám môže pomôcť znížiť aj účet za elektriku? Samozrejme len v tom prípade, ak je dobre umiestnené. Správne nastaviť dopad svetla z lampy na zrkadlo síce zaberie trochu času (musíte si dávať pozor, aby svetlo naň nedopadlo práve tak, že vám nebude pri sedení svietiť priamo do očí), ale keď vám na presvetlenie miestnosti zrazu miesto dvoch či troch lámp postačí jedna, určite vás to milo poteší. Rovnako sa izba presvetlí aj v prípade, ak zrkadlá umiestnite na náprotivnú stenu od okien.

Z iného pohľadu

To, že zrkadlo neslúži len na parádenie sa, vedeli už ľudia v staroveku. Vtedy mu dávali aj rôznu magickú moc. Pre jedni národy zrkadlo zavesené pri vchodových dverách vraj odráža zlú energiu, iní v ňom videli bránu do cudzieho sveta (čo sa odzrkadlilo aj v rôznych rozprávkach). Najpopulárnejšími boli v minulosti výrobcovia krásnych, ozdobných zrkadiel z Talianska. A ak je váš domov zariadení podľa feng shui, vedzte, že pokiaľ máte zrkadlo v spálni, mali by ste ho dať preč. Podľa tohto učenia totižto odráža vašu negatívnu energiu späť na vás a preto si počas spánku neoddýchnete, čo sa môže podpísať aj na zlej nálade a niektorých neúspechoch. Svoje miesto by nemalo mať ani na chodbe, pretože na protiklad k prvej pripomienke, podľa feng shui zrkadlo v blízkosti dverí zlú energiu privoláva.

Nech s už ale rozhodnete dať zrkadlo kamkoľvek a využiť ho napríklad na rozžiarenie miestnosti, rátajte s tým, že sa pri ňom niekoľko krát za deň zaručene pristavíte.

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: luigi diamanti