Zostali ste doma? Dbajte o vyváženú a pestrú stravu

Please enter banners and links.

domáce jedlo

Mnohí z nás sú kvôli pandémii koronavírusu odkázaní na domácu karanténu. Či už je to kvôli príchodu zo zahraničia, kvôli opatrovaniu detí alebo vysokému veku. Ako už vieme, práve dôchodcovia sa zaraďujú medzi najohrozenejšiu skupinu ľudí. Ako sa stravovať, aby sme sa cítili vo forme?

Koronavírus všetko zmenil

Domáce pohodlie a dostatok voľného času priam nabádajú každého z nás k obžerstvu. Nepociťujeme žiadny stres, nemáme v mysli zoznam úloh, ktoré je potrebné urobiť. Väčšia chuť do jedla je teda samozrejmosť. Akoby sme sa vrátili do čias, kedy sa ženy starali o rodinný krb a svojich mužov čakali každý deň s teplou večerou. Matky sa venujú svojim deťom, domácnosti. Majú chvíle nielen pre členov rodiny, ale konečne i samé pre seba. Opäť sa prinavrátili ku koníčkom a záľubám, na ktoré doposiaľ nemali čas, pretože chodili domov uťahané z práce. Ich vyčerpanosť bola očividná. Koronavírus spomalil svet, spomalil Slovensko. Do vlasti priniesol naspäť krajanov a väčšina rodín sa skompletizovala.

Ostali sme doma. Ukazujú sa nám priority a iné možnosti. Uvedomujeme si, čo všetko je dôležité a čo bolo nazvyš alebo celkom zbytočné. Vláda nám odporučila zdržiavať sa na verejných priestranstvách iba v nevyhnutných prípadoch, a tak sa v spoločnosti ocitáme iba počas veľkého celotýždňového nákupu. Obchodné centrá sú zatvorené. Kaviarne a iné miesta, kde sme sa radi spoločensky vyžívali, sú teraz tabu. Máme ideálnu príležitosť, aby sme na sebe zapracovali.

Začnime chudnúť

Tým, že sme doma, máme na „zlatom podnose“ pridelenú šancu dosiahnuť čokoľvek. Ak sa teda dlhšiu dobu snažíte schudnúť, tak teraz ukážte, čo vo vás je. Pestrá strava, v ktorej je nádielka zeleniny a ovocia  a tiež pravidelný pitný režim, dopomôžu k vašej vysnívanej postave. Nepreháňajte to s pečivom ani so sladkými pokušeniami, pretože málo pohybu a priestoru nezabezpečí zhadzovanie prebytočných kalórií. Za pár týždňov sa môže ľahko stať, že vás vaši známi v meste ani nespoznajú. Ostáva iba na vás, či v pozitívnom alebo negatívnom smere.

Počas koronavírusu a domácej karantény máte vytvorený dostatočný čas i priestor na sebavzdelávanie, ale rovnako je to obdobie, kedy viete podať pomocnú ruku tým, čo to najviac potrebujú. 

FOTO: pexels.com