Zorientujte sa v hračkách pre najmenších

Please enter banners and links.

Hračky už od nepamäti patria k deťom pretože spájajú ich vnútorné prežívanie so svetom. Vôbec nie je prekvapením, že aj deti v tých najchudobnejších krajinách majú svoje hračky i keď nie sú také moderné ako tie naše. Každý vek dieťaťa má na hračky svoje špecifické požiadavky ktoré by rodičia mali poznať aby sa predišlo zbytočnostiam kdesi v kúte. Malé dieťa potrebuje niečo jednoduchšie, staršie už viac vníma a poznáva svet.

Vďaka technickému pokroku sa vyvíjajú aj hračky pre deti. Orientácia v nich už nie je taká jednoduchá ako kedysi. Z vystrúhaných drevených vozíkov sú pípajúce bágre a blikajúce autíčka. Z mäkkých handričkových bábik ktoré mali líčka vyšité iba červenou niťou sa razom prešlo na plačúce bábiky z plastu. Ako teda dobre zabaviť dieťa? Ponúkame vám prehľadné roztriedenie vhodnosti hračiek podľa veku dieťatka.

 

Deti do šiestich mesiacov:

  • zaujmú ich pohybujúce sa hračky ktoré upútajú ich pozornosť, dieťa si ich musí všimnúť,
  • hračky by mali byť veľké a hlavným pravidlom je ich striedanie,
  • dobrou kúpou sú hračky stláčacie, cmúľacie a mäkké (napríklad krúžky ktoré sa ľahko umyjú, alebo postavičky z príjemného plyšu),
  • farby musia byť výrazné aby ich vaša ratolesť dobre vnímala,
  • výber stavte aj na penové loptičky či zvončeky s jemným zvukom.

 

Deti od 7 do 12 mesiacov:

  • na scénu prichádzajú pohyblivé hračky ktoré sa dajú aj ťahať za sebou na šnúrke (autá, zvieratká),
  • najrôznejšie lopty a je jedno či budú veľké, malé, drsné, hladké, viacfarebné alebo iné,
  • knihy ktoré sú umývateľné a majú pestré farby (samozrejme s oblými hranami),
  • duté a plávajúce hračky akými sú vedierka, kačičky do vane, loďky a iné zaujímavé predmety určené na hru vo vode a s vodou,
  • mäkké veľké kocky na stavanie (dieťa si nimi neublíži a zároveň získava predstavu o veľkosti vecí).

 

Deti od 12 do 18 mesiacov:

  • obľúbené sú hračky so zvukom ktoré zvonia pri pohybe alebo po stlačení,
  • na rad prichádzajú aj pastelky a farbičky pre prvé pokusy niečo nakresliť a poznať farby (navyše mnohí rodičia si odkladajú prvé kresby svojich detí na pamiatku a neskoršie spomienky),
  • obľúbené sú aj hračky zapadajúce do seba pretože sa môžu rozložiť, spájať, zasúvať do seba a stavať od najnižších po najvyššie stavby.

 

Vo všeobecnosti platí nepísané pravidlo ktoré vraví, že hračky ktoré vydávajú rôzne zvuky dieťatku dodávajú pocit ovládania, a zároveň podporujú vývin jeho manipulačných schopností.

Hovorí sa, že dieťa si samo nájde svoj obľúbený spôsob hry. Zrejme mamičky to už na svojej ratolesti aj spozorovali a sami vedia čo ich bábo poteší. Najlepšie sú hračky ktoré dieťa formujú a nútia dieťa ustavične sa k nim vracať.

Svoje malé živé striebro naučte, že hračka je jeho majetkom, a preto by sa o ňu mal starať. To zahŕňa nielen výhodu hrať sa s ňou, ale aj povinnosť uložiť ju po hre naspäť na svoje miesto. Potom sa pokocháte pohľadom na detskú izbu v ktorej je všetko prehľadné a systematické.

Pri tejto téme sa ešte naskytá otázka označenia hračiek. Výrobky pre deti na hru by mali byť rozhodne označené certifikátom, na obale musí byť napísaný výrobca alebo dovozca, označenie minimálneho veku dieťaťa od ktorého sa s daným predmetom môže hrať, a v neposlednom rade aj návod na použitie pokiaľ si ho charakter hračky vyžaduje.

Na záver už len treba dodať, že v čase Vianoc môžete prebytočné hračky s ktorými sa vaše bábätko už nehrá podarovať do detských domovov. Hlavnou podmienkou však je, pochopiteľne, že nesmú byť v zdevastovanom alebo veľmi poškodenom stave. Všetky ostatné požiadavky vám ochotne poskytne konkrétny detský domov alebo charita.