Žiť moderne znamená žiť v súlade s prírodou

Please enter banners and links.

Hovorí sa, že moderná doba si žiada moderné riešenia. Avšak pod pojmom moderné riešenia si každý z nás predstavuje niečo celkom iné. A aj keď ide svet a moderné technológie míľovými krokmi dopredu, väčšina z týchto výdobytkov aj teraz pracuje na princípe rokmi osvedčených a stopercentne fungujúcich spôsobov.

Od najmodernejších materiálov späť k drevu

Kvalita bývania sa v posledných desaťročiach výrazne zlepšila. Staviame z materiálov, ktoré majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti a pomerne dlhú životnosť. No aj napriek pokroku sa stále častejšie obzeráme po tradičných stavebných materiáloch, ako sú hlina, nabíjaná tehla či drevo. A čím viac sa hranice našich možností posúvajú dopredu, tým viac inklinujeme k bývaniu v drevodomoch či hlinených domoch. Čím si tieto materiály získali naše srdcia? Ak si odmyslíme súčasné ceny stavebných materiálov, tak to iste bude jednoduchosť a rýchlosť stavebného procesu a tradičný spôsob bývania. V tomto prípade však slovo „tradičný“ znamená lepší, zdravší a v súlade s prírodou.

Drevodom je v podstate založený na tradičnom spôsobe stavby drevených domov, avšak s maličkými vylepšeniami tejto doby. Vylepšeniami, ktoré patria do života moderného človeka a zvyšujú jeho životnú úroveň, ale nenarúšajú podstatu drevodomu či dokonca vyzdvihujú jeho charakter a atmosféru. Žiť v symbióze s prírodou, a napriek tomu moderne a na úrovni – to je bývanie v drevodome či klasickom hlinenom dome.

Bývať v súlade s prírodou, ale ako?

V súčasnosti sa okrem zdravšieho bývania stáva stále viac populárnejšie aj hospodárenie s vodou či plynulý prechod z interiéru do exteriéru, napríklad aj formou bioklimatických pergol. Kým efektívnejšie hospodárenie s vodou sa stáva skôr nutnosťou, prepojenie vnútorných a vonkajších priestorov sme si zamilovali skôr z potešenia. Ubúdajúce zásoby pitnej vody nás nútia využívať na polievanie aj zrážkovú vodu. Asi najjednoduchší spôsob jej zachytávania je pomocou nádrží na dažďovú vodu. Vyrábané v rôznych veľkostiach sa dokonale prispôsobia veľkosti našej strechy, a tým aj množstvu odvedenej dažďovej vody. Dažďová voda je oveľa jemnejšia ako voda z vodovodu, neobsahuje minerály a chlór a je preto vhodná okrem polievania aj na splachovanie vo WC, umývanie okien a čoraz častejšie je využívaná aj na pranie. Jej zberanie pomocou nádrží na dažďovú vodu je tak nie len výhodným ekonomickým riešením, ale tiež malým krokom k ozdraveniu prírody. 

Je veľa možností, ako žiť zdravšie, racionálnejšie, a zároveň moderne. Ak sa dokážu tieto cesty spojiť do jednej, výsledkom musí byť život založený na moderných technológiách, avšak celkom tradičných princípoch.