Please enter banners and links.
Nejedna z nás topánky len tak pohodí bokom do komody s tým, že sa s nimi zvítame opäť na ďalšiu sezónu. Často sa však stretnutie nekoná – sú poškodené, ohnuté a v neposlednom rade ani nevoňajú najlepšie. Skúste sa o ne postarať ešte predtým, ako ich odložíte bokom.
Dobré miesto
Je starým pravidlom, že topánky treba vyplniť napríklad papierom, alebo napnúť napinákmi ktoré viete bežne kúpiť v predajniach s obuvou. Ideálne miesto na zimný spánok je na policiach, môžu však byť aj zavesené alebo aspoň zabalené v plátenných či papierových vrecúškach. Rozhodne sa vyhnite igelitom. Nájdite im miestnosť dobre vetranú bez vlhka.
Podľa materiálu
Najdôležitejšou časťou je čistenie obuvi aby nečistoty z nosenia nezničili povrch a nezostal vo vnútri pot. Svoje topánky čistite podľa materiálu z ktorého boli vyrobené.
Lakovky očistite mokrejšou flanelovou handričkou a nechajte dokonale vyschnúť kdesi voľne v byte predtým ako ich uložíte. Športová obuv je odolná takže ju pokojne nechajte v práčke vyprať na šetrnom programe. Opäť platí nechať dokonale uschnúť. Na kožu nikdy nepoužívajte mydlo alebo vodu, iba jemnú kefku alebo mierne navlhčenú handričku. Na záver usušiť a nakrémovať. Brúsená koža (napríklad populárny semiš) čistite iba nasucho špeciálnym sprejom, pomôcť si môžete gumenou kefkou.
Gumená obuv je na údržbu najmenej náročná a veľmi dobre sa čistí, takže ju môžete smelo umyť pod vodou a použiť aj mydlo. Nechajte uschnúť. Textilná obuv sa v pračke zničí, takže ju v nej nikdy neperne ani keď sa vám zdá, že by to mohla prežiť. Nasucho ju vykefujte a ideálne je použiť špeciálny penový sprej.
Dôležitá dezinfekcia
Spotená obuv len tak odložená spolu so zvyškami kože vám ľahko spôsobí kožné problémy na nohách. V lekárni sa dajú zakúpiť rozličné prostriedky do topánok ako napríklad tzv. „múdra huba“ – stačí ju do topánok nasype a sama vyčistí plesne a parazity. Alebo zájdite do drogérie a pýtajte si dezinfekčné spreje určené do topánok.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net