Ženy, ktoré pohli svetom

Please enter banners and links.

Aj vy patríte k ženám, ktoré majú neustále pocit, že musia denno-denne s niečím alebo za niečo bojovať? Nenachádzate vnútornú rovnováhu a okolie vás utvrdzuje v tom, že to vy ste tá, čo vytŕča z davu a ani sa nesnaží zaradiť? Skúste sa však na túto situáciu pozrieť v úplne inom svetle. Tak schválne, skúste si spomenúť na nejaký prípad domácej puťky, ktorá niekde na polceste medzi sporákom a umývačkou riadu dosiahla niečo svetoborné. Že vás žiadna nenapadá? No práve. Žiadna taká totiž neexistuje, neexistovala a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nebude.

Je fajn byť iná a ísť si za svojim cieľom. Milé dámy, ak sa aj vy zaraďujete do tej menej tuctovej skupiny, mám pre vás dve správy. Dobrá správa je, že inakosť z vás urobí možno slávnu, uznávanú, rešpektovanú a emancipovanú ženu. Ak budete mať trochu šťastia, stanete sa vzorom pre budúce generácie. Tou zlou správou však je, že daňou za toto všetko je osamelosť, nepochopenie a hoci takéto ženy mužov priťahujú ako magnet, často sa cítia samy.

Coco Chanel

Táto dáma navždy zmenila svet módy a vytvorila nadčasový parfém, ktorý je dodnes ozdobou miliónov žien. Na dobu v ktorej žila, bola rebelkou. Nosila pánske šaty, zrušila nepohodlné korzety, vytvorila dámske športové oblečenie, preslávila pážací účes a čerešničkou na torte jej tvorby je slávny dámsky kostým chanel. Bola priekopníčkou viacerých módnych trendov a snažila sa módu sprístupniť širokým vrstvám, aby nebola len výsadou aristokracie. Iróniou je, že snáď táto jediná jej snaha ostala nenaplnená. Keďže Chanel je značka, o ktorej môžu mnohé ženy len snívať. Coco bola miláčikom Paríža. Všetci ju zbožňovali, ale nikto ju nikdy nevlastnil. Jej posteľou a jej životom sa prehnalo niekoľko vplyvných mužov, no žiaden z nich ju nedokázal strhnúť natoľko, aby mu podriadila svoje nespútané srdce.

Maria Curie-Skłodowska

Žena, ktorá celý svoj život zasvätila vede. Bola prvá v mnohých ohľadoch. Prvá žena v histórii, ktorá na prestížnej univerzite v Paríži zložila skúšky z fyziky, chémie a matematiky. Objavila niekoľko nových prvkov. Ako prvej žene na svete jej bol udelený doktorát z fyziky. Zaslúžila sa o vznik röntgenu a bola priekopníčkou v liečbe rakoviny. Vyškolila mnohých vedcov i lekárov. Okolo nej sa to mihalo samými Nobelovými cenami za vedu. Jednu dostala jej dcéra, ďalšiu jej zať, nehovoriac o tom, že ona sama je nositeľkou dvoch za prínos v oblasti vedy. Stratila manžela a jediným hnacím motorom, jedinou vášňou, ktorá jej ostala bola veda, a práve tá ju nakoniec zabila. Zomrela totiž na leukémiu v dôsledku nadmerného vystavovania sa rádioaktivite.

Oprah Winfrey

Americká moderátorka, herečka a producentka, ktorá je svojim životom dokonalou ukážkou emancipovanej ženy. Všetko, čo v živote robí, robí vo veľkom. Jej životný príbeh je motiváciou pre mnohé ženy. Bola nemanželským dieťaťom, celé svoje detstvo sa potácala na prahu chudoby, prešla si sexuálnym zneužívaním a dnes je z nej jedna z najvplyvnejších a najbohatších žien sveta. To všetko by sa neodohralo nebyť jej úžasného rečníckeho talentu. Všade , kde prišla bola prakticky neprehliadnuteľná. Je symbolom húževnatosti a vytrvalosti. Mnohokrát v živote čelila výsmechu, hlavne v detstve. Dokázala sa cez to preniesť a dnes ohuruje divákov na celom svete.  Ak je niekto ukážkou toho, že všetko je možné, len treba vytrvať, tak je to práve ona.

Toto všetko sú ženy, ktoré silou svojej osobnosti prekonali predsudky a ukázali svetu, že dokázať sa dá všetko. Stačí mať víziu a odhodlanie naplniť ju.

Napísala: Vivienne Wright

Foto: Internet