Please enter banners and links.
Starnutie pre nás nie je veľmi príjemnou etapou života minimálne preto, že sa bojíme nepoznaného. S pribúdajúcimi rokmi pribúdajú priamo úmerne aj vrásky, telesné zmeny, a v neposlednom rade končí menštruácia. Nepríjemné stránky menopauzy nepotešia, ale všetko zvládnete ľahšie ak zlepšíte svoju psychiku.
Klimaktérium
Klimaktérium, alebo bežne medzi ženami zaužívané označenie prechod, je obdobie ženy počas ktorého postupne vyhasína činnosť vaječníkov, klesá tvorba hormónov a končí sa menštruačný cyklus.
Medzi prvé príznaky klimaktéria patrí nervozita, pocit únavy, bolesť hlavy, nespavosť a nepríjemné návaly tepla. Podľa lekárov sú však o čosi horšie psychické zmeny ako napríklad náladovosť, pokles sebavedomia, depresie.
Zmení sa aj váš sexuálny život. Pošva je suchá viac ako kedykoľvek predtým, môže sa objaviť aj pálenie ohanbia a bolesť pri sexuálnom styku. S tým potom súvisí pocit sexuálnej neatraktívnosti, pokles celkovej sexuálnej túžby a problém dosiahnuť orgazmus.
Toto povinné obdobie každej ženy je náročné nielen pre vás, ale aj vášho partnera. Niektorí psychológovia nazývajú prechod skúšobným obdobím oboch partnerov. Manžel by síce mal pri vás stáť, podporovať vás a chápať všetky tieto prebiehajúce zmeny, no nie každý to zvládne. Prípady túlenia sa k mladšej milenke nie sú vôbec ojedinelé.
Lieky zmenia príznaky
Prechod nie je choroba, takže sa nedá liečiť podobne ako chrípka alebo bolesť hrdla. Zmierňovať sa dajú len sprievodné príznaky. Ženy užívajú hormóny, estrogény a progesteróny; tie vyrovnávajú klesajúcu hladinu hormónov v tele. Táto hormonálna terapia trvá obvykle 5 rokov počas ktorých môžu príznaky prechodu u niektorých žien úplne vymiznúť.
Povinné priberanie?
Mnohé ženy svoje priberanie odôvodňujú klimaktériom, no nie je to celkom pravda. Zmeny sa v tele ženy síce dejú, ale nie až natoľko aby každá z nás musela povinne pribrať niekoľko kíl navyše.
Mení sa metabolizmus a spôsob ukladania tukov takže je nutné trošku upraviť stravovanie. V niektorých prípadoch stúpa aj hladina cholesterolu v krvi, a tak nepodceňujte ani zdravú vyváženú stravu plnú vitamínov.
Veľmi pozitívne sa osvedčili pravidelné športové aktivity v pomalšom tempe. Vhodným športom budete stimulovať dýchací cyklus a obehový systém.
Zdravý životný štýl a správna strava
Ako je spomenuté vyššie, stúpa cholesterol čo znamená, že by ste mali obmedziť na minimum mastné a vysmážané jedlá. Rozhodne zredukujte aj počet šálok kávy – lepšie sa vyspíte a nebude sa z tela radikálne vyplavovať vápnik ktorý potrebujete. Pridajte si na tanier ovocie, zeleninu, dolejte tekutiny v podobe prečisťujúcich čajov z brezy alebo žihľavy. Doprajte si z lekárne vitamíny A, E a C, dokúpte si aj selén a na mieste sú aj výživové doplnky.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: photostock