Zelený čaj je prírodná medicína

Please enter banners and links.

Vyrába sa z čajových listov, má krásnu zelenú farbu, neuveriteľnú arómu a lahodnú chuť. Čajovník čínsky je vždyzelený krík, ktorý môže narásť až do výšky 15 metrov. Najväčším producentom je Ázia, ale pestuje sa aj v Indonézii či v Argentíne. Pri procese výroby sa zachováva čerstvosť jeho lístkov, a tým sa ponechá jeho kvalita a výrazná chuť, čo ho robí takým výnimočným.

 

Povzbudí i upokojí

Existujú dva tábory ľudí. Tí, ktorí zelení čaj nemôžu ani len cítiť, a potom takí, ktorí si ho doprajú denne a niektorí aj niekoľkokrát. Keďže zelený čaj obsahuje zložku teín (teda kofeín), pomôže vám vo chvíľach, keď si potrebujete doplniť energiu, prečistiť myseľ a lepšie sa sústrediť na svoju prácu. Jeho  blahodarné účinky pôsobia niekoľko hodín, a tak ste povzbudení oveľa viac ako je to v prípade kávy, ktorá pôsobí iba nárazovo. Netreba to však s jeho pitím preháňať, pretože, ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Zelený čaj pôsobí močopudne a pri požití väčšieho množstva môže spôsobiť dokonca aj závraty. Ani tesne pred spaním sa neodporúča piť, ak nechcete zaspávať pridlho.

Je to ideálna voľba pitného režimu na letné obdobie, keď sú dni horúce a organizmus je závislý od vody. Nič vás neosvieži a neuhasí smäd lepšie ako zelený čaj. Ten vychladený chutí naozaj skvele. No ak máte radšej teplý, najlepší spôsob prípravy je, že ho nezalejete ihneď vriacou vodou, ale počkáte asi tri minúty. Následne zalejete a necháte lúhovať  2-3 minúty, podľa návodu na vrecúšku. Výborné na zelenom čaji je, že vrecúško sa môže použiť aj 2 – 3-krát, tak jeho chuť ešte viac vynikne. Najlepšie chutí nesladený.

 

Zdraviu prospešný

Tento aromatický zelený zázrak z prírody má všakovaké priaznivé účinky na naše zdravie. Pri pravidelnom popíjaní podporuje našu imunitu, má protirakovinové účinky, pôsobí protizápalovo, znižuje cholesterol a stará sa o náš dobrý spánok. Okrem iného sa stará o pokožku hlavy, vďaka čomu vlasy rýchlejšie rastú a vyzerajú zdravé. Obsahuje fluór, ktorý chráni zuby pred zubným kazom. V neposlednom rade stimuluje metabolizmus organizmu, a preto za jeho pomoci rýchlejšie schudneme. Takže – na zdravie!

FOTO: pexels.com