Zdravotné problémy z lietania

Please enter banners and links.

Štatistiky ukazujú, že približne tridsať percent Slovákov cestuje na dovolenky lietadlom. Letecká doprava patrí k tým najbezpečnejším, no i napriek tomu majú mnohí z nás pred lietaním minimálne rešpekt. Aké sú najčastejšie ochorenia z lietania a ako si pomôcť?

 

Trombóza

         Stiesnené priestory v turistickej triede neposkytujú dostatok miesta na vystretie nôh. To môže viesť k obmedzenému prekrveniu nôh a k následnej tvorbe krvnej zrazeniny. Tromb (zrazenina) sa potom môže uvoľniť, dostať do pľúc a vyvolať pľúcnu embóliu ktorá je smrteľná. Pozornosť zvýšte pokiaľ cestujete viac ako tri hodiny.

Trombóza sa prejavuje bolesťou hlavy, opuchom lýtok, tŕpnutím nôh, kŕčmi, pichaním v chodidlách pri chôdzi, zvýšenou teplotou, bolesťou v krku či kašľom. Toto ochorenie o čosi viac ohrozuje tehotné ženy, ženy dva mesiace po pôrode a tiež tie ktoré berú hormonálnu antikoncepciu. Ďalej si dávajte pozor ak máte diabetes, choré obličky alebo cievne ochorenia.

Doprajte si veľa tekutín, no vyhnite sa káve a alkoholu. Oblečte si podporné a sťahujúce pančuchy, cvičte s chodidlami a prospeje vám aj častejšia prechádzka na toaletu.

 

Klimatizácia v lietadle

         V lietadle dýchate vzduch, ktorý sa z časti dostáva dnu cez turbíny a z druhej časti je už použitý, filtrovaný. Bežne dýchame vzduch so šesťdesiat percentnou vlhkosťou, no v lietadle je iba desaťpercentná; to je dôvod prečo mávajú problémy nielen astmatici, ale i bežní cestujúci.

Precitlivenosť na klimatizáciu v lietadle je sprevádzaná ťažkosťami s dýchaním, pocitom upchaného nosa alebo naopak smrkaním, slzením očí, kýchaním, škriabaním v krku a suchou sliznicou úst, nosa a očí. V takom prípade pite veľa tekutín, prednosť má nesýtená minerálka. Majte pri sebe sprej do nosa alebo kvapky do očí a rovnako dobre padnú i pastilky na cmúľanie určené na dezinfekciu hrdla.

 

Kinetóza

         Kinetóza je odborný názov pre morskú chorobu. Tá vás môže zastihnúť nielen na lodi, ale číha i v lietadle a aute pretože ju spôsobuje okrem psychiky človeka aj naše stredné ucho. Práve to prenáša do mozgu vzruchy z nezvyčajného pohybu a priamočiareho zrýchlenia dopravného prostriedku. Kinetózu sprevádzajú bolesti hlavy, únava, vracanie, porucha koordinácie pohybov, nervozita alebo naopak apatia.

Existuje však zopár rád ktoré vám zaručia ľahší priebeh tohto ochorenia, prípadne sa mu úplne vyhnete. Predovšetkým nepite alkohol, jedzte len ľahko stráviteľné jedlá a vyhnite sa stresu pred i počas jazdy. Posnažte sa pred odletom poriadne vyspať a v lietadle majte hlavu hore, nezohýnajte sa. Vynikajúcim relaxom je hudba počúvaná cez slúchadlá so zatvorenými očami.

 

Panika a strach

         Strach je bežná reakcia organizmu na neznáme podnety. Obavy z lietania a panika zo samotného letu sa prejavujú nervozitou, búšením srdca, spotenými rukami a/alebo spotením celého tela, studenými končatinami, nechutenstvom, nevoľnosťou, vracaním či nutkaním na močenie. Výnimkou nie je ani hnačka.

Znížte nervozitu tým, že sa pred letom pobalíte skôr, dobre sa vyspíte a na letisko prídete v predstihu aby ste si mohli v pokoji posedieť. Pri prvom svojom lete radšej cestujte so známou osobou ktorá sa s vami porozpráva. Ak ste sama počúvajte cez slúchadlá hudbu, urobte si pohodlie, čítajte knihu a konzumujte pred letom iba ľahké jedlá.

Napísala: ZuzanaŠusterová

FOTO: freedigitalphotos