Zdravá výživa je cesta k zdraviu človeka

Please enter banners and links.

Zdravá výživa je v súčasnosti akýmsi fenoménom a trendom života mnohých ľudí. Každý človek bez ohľadu na vek, chce byť zdravý a dožiť sa čo najvyššieho veku.Zásadný vplyv má na to prijatá strava, pretože tá vie nielen ovplyvniť, ale aj zlepšiť zdravie ľudí. Strava by mala byť hlavne pestrá a vyvážená.

Viete, čo by sa malo nachádzať v jedálničku, ktorý je prospešný pre zdravie? Odpoveď nám na to dáva pyramída zdravej výživy, o ktorej sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Pyramída zdravej výživy

Pyramída zdravej výživy je vlastne výživová pyramída, ktorá vyzerá ako trojuholník. Ponúka grafické zobrazenie potravín podľa ich obsahu živín a množstva, v akom by sa mali nachádzať v jedálničku každého človeka.

Na vrchole pyramídy sa nachádzajú potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať a na spodku (čiže na základni) sa nachádzajú také potraviny, ktoré by ste mali do svojho jedálnička zaradiť čo najviac.

Jednotlivé poschodia pyramídy zdravej výživy:

  • Prízemie pyramídy zdravej výživy – tu sa nachádzajú cestoviny, cereálie, chlieb, ryža. To znamená, že základom jedálnička každého človeka by mali byť hlavne obilniny. Odporúča sa prijať denne 6 – 11 porcií, pričom jedna porcia predstavuje 30 gramov.
  • Prvé poschodie pyramídy zdravej výživy – tu sa nachádza ovocie a zelenina (ideálna sú čerstvé a tepelne neupravené), pričom práve zelenina má byť v jedálničku zastúpená vo väčšom množstve a to kvôli vyššiemu obsahu vlákniny a menšiemu obsahu cukru. Odporúča sa prijať denne 3 – 5 porcií zeleniny (1 šálka čerstvej zeleniny predstavuje jednu porciu) a ovocia 2 – 4 porcie (jedna porcia je napríklad jedno jablko, prípadne šálka bobuľového ovocia)
  • Druhé poschodie pyramídy zdravej výživy – tu sa nachádzajú živočíšne potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Napríklad mlieko a mliečne výrobky (syry, tvaroh..), pričom odporúčaná dávka je 3 – 4 porcie. Alebo mäso (hydina, hovädzie a bravčové mäso), ryby, vajcia a strukoviny, ktorých odporúčaná dávka nemá presiahnuť 1 – 2 porcie.
  • Tretie poschodie pyramídy zdravej výživy – na tomto poschodí sa nachádzajú vysoko energetické potraviny a tie, ktoré môžu narušiť metabolizmus človeka. Napríklad sladkosti a rafinovaný cukor, tuky, potraviny z bielej múky, údené potraviny či alkohol. Odporúčaná dávka je 1 – 2 porcie za mesiac.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že každý človek by si mal stravu dôkladne vyberať. A ak vám na svojom zdraví záleží, potom si osvojite pravidlá spomínanej pyramídy zdravej výživy.

Kde sa dá kúpiť zdravá výživa?

Zdravá strava sa dá kúpiť v špecializovaných obchodoch, ktoré sú na to určené. Takýto tovar môžete nájsť aj vo veľkých hypermarketoch a obchodných reťazcoch, kde sa zdravá strava nachádza na špeciálnom mieste (sú na to vyhradené jednotlivé regále).

Jednou z ďalších možností je využiť internetový obchod, ktorý je priamo špecializovaný na produkty a výrobky zdravej výživy. V tomto prípade je zvyčajne výhodou hlavne nižšia cena.

E-shop bohatstvo-prirody.sk ponúka široký výber zdravej stravy

Internetový obchod bohatstvo-prirody.sk má vo svojej ponuke viacero druhov zdravej stravy. Nájdete tu superpotraviny tzv. superfood, bio potraviny či vlákninu. Môžete tu kúpiť rôzne druhy zdravých olejov ako napríklad olivový, kokosový, makový, arganový, repkový a pistáciový olej, olej z píniových orieškov či z pestreca mariánskeho a mnoho iných zdravých bio olejov. Veľmi obľúbené sú aj konopné produkty, medzi ktoré patrí konopná múka, káva a čaj.

Veľkou výhodou nákupu cez e-shop bohatstvo-prirody.sk je, že môžete využiť bezplatné poradenstvo za pomoci ich lekárov a výživových poradcov. Dokážu vám poradiť so zdravotným problémom a odporučiť správny produkt. V iných internetových obchodoch je tento benefit celkom neobvyklý.

Za zmienku stojí aj zaujímavý systém výhod a odmien. Pri nákupe môže zákazník získať darčeky zdrama. Okrem toho je možné pri nákupe použiť zľavové kupóny.

Ďalším pozitívom je, že e-shop dbá o zákazníkov a snaží sa vybaviť objednávky zvyčajne do 24 hodín. Navyše je pri nákupe garantovaná najnižšia cena na trhu.