Zbožňované parfumy

Please enter banners and links.

Na parfumoch nás láka nielen vôňa, ale tiež zaujímavý flakón, samotná značka a overené prísady. Parfumy boli kedysi majstrovským dielom. Aj keď sú dnes vyrábané vo veľkom, podmanivé vône si nás stále vedia získať. Nahliadnite do ich sveta spolu s nami.

 

Z histórie

         Vždy, keď je reč o kozmetike a vôňach, treba spomenúť staroveký Egypt v ktorom sa olejové výťažky používali na balzamovanie. Neskôr boli vykonávané rituály počas ktorých sa pálili vonné dreviny aby sa nadviazal kontakt s božstvom. Pravdepodobne odtiaľ pochádza názov parfum odvodený od slov per fumum, cez dym.

Parfumy sa dlhý čas používali len vo forme olejčekov a mastičiek. Zmenu priniesli Arabi; tí v alkohole rozpúšťali rôzne zmesi vonných látok čo im zaručilo špičkovejšie vyrábanie voňaviek. Približne v štrnástom storočí prišli voňavky aj do Európy, v osemnástom storočí sa veľmocou stalo Francúzsko a svoje prvenstvo si so šarmom drží dodnes.

 

Základné časti parfumu

         Každý parfum sa skladá z týchto troch častí.

  • Hlava. Hlava je to, čo cítime ako prvé, tzv. vysoké tóny ktoré nám zavoňajú okamžite a vďaka ktorým si parfum vyberáme. Na vysoké tóny sa kladie veľký dôraz lebo práve na základe prvého dojmu vône nakupujeme.
  • Srdce sú stredné tóny. Ucítite ich tak po pätnástich minútach. Spájajú sa s vôňou pokožky, takže sa ukáže skutočný charakter parfumu. Tieto tóny voňajú približne tri hodiny.
  • Základ sú tóny, ktoré vedia na pokožke pri kvalitnom parfume doznievať až desať hodín. Je to základná črta parfumu.

 

Čo kupujete vy?

         Poznáme štyri základné druhy voňaviek na trhu, a to parfumy, parfumované vody, toaletné vody a kolínske vody. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Kolíska voda, eau de cologne, obsahuje maximálne 5 % vonných esencií čo znamená, že je najlacnejšia a zároveň najkratšie vydží.

Toaletná voda, eau de toilette, obsahuje do 8 % vonných esencií. Je to tzv. ľahšia forma vône s menej prísadami. Takýchto voňaviek je na trhu najviac pretože sú cenovo dostupné, a hoc vydržia krátko, ide predsa len o lepšiu voľbu v porovnaní s kolínskymi.

Parfumovaná voda, eau de parfum, je najlepšou kúpou. Obsahuje najviac 18 % vonných esencií, vďaka čomu ide o najpredávanejší produkt spomedzi voňaviek. Parfumované vody sú ideálne na denné nosenie kedy potrebujete voňať niekoľko hodín.

Parfum vydrží, pochopiteľne, najdlhšie. Ide o najkvalitnejšiu, a teda i najdrahšiu formu vôní na trhu. Dobrý parfum má viac ako 20 % vonných esencií čo vám zaručuje dlhotrvajúce navoňanie pokožky.

 

Užitočné fakty o parfumoch

  • Vôňa sa najviac rozvonia tam, kde si vieme nahmatať pulz. Nanášajte si preto parfumy napríklad na členky, hrdlovú jamku, zápästie alebo na kľúčne kosti.
  • Z látok najviac vynikne na hodvábe a bavlne, teda na prírodných textíliách.
  • Najslabší čuch mávame ráno, preto si parfum nikdy nevyberajte ráno ale počkajte s kúpou do obeda.
  • Rovnaký parfum vonia na každom človeku inak, pretože pokožka každého z nás má svoju charakteristickú vôňu; tá je potom zmiešaná s látkami v parfume. Parfum ktorý svedčí vašej kamarátke nemusí voňať rovnako na vás.
  • Bolo dokázané, že vôňa parfumu vie ovplyvniť našu náladu.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net