Zaveste si kvety dolu hlavou

Please enter banners and links.

Chcete pestovať kvety netradičným spôsobom, máte v byte málo miesta na živú zeleň alebo by ste radi zariadili svoju novú reštauráciu v modernom štýle? Zabudnite na tradičné kvetináče položené na parapete, ako aj na zavesené ťahavé rastliny pripevnené hákom na reťaziach o strop. Aktuálnou novinkou je Sky Planter.

Patrick Morris, novozélandský dizajnér, prišiel na trh s prevratným nápadom. Zrejme ho už nudil zastaralý spôsob pestovania kvetov, a tak vynašiel kvetináče, v ktorých rastliny rastú dolu hlavou. Sú štýlovo upevnené o strop a nezaberajú žiadne miesto.

Ako to funguje?

Možno si to hneď nedokážete predstaviť, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Na dne kvetináča sa nachádza malá nádržka ktorá rastlinu priebežne zásobuje vodou. Substrát sa vám v žiadnom prípade nevysype vďaka špeciálnej sieťke. Nedochádza ani k odparovaniu, ani k odtekaniu prebytočnej vody a kvety sa nemusia zalievať tak často, ako pri bežnom pestovaní.

Kam s touto vymoženosťou?

Sky Planter sa dá zavesiť skutočne kamkoľvek – v spálni budete mať z postele romantický pohľad na farebné vznášajúce sa kvety, v kuchyni zas oceníte vždy čerstvo natrhané bylinky. Stačí len načiahnuť ruku a čerstvá petržlenová vňať bude razom plávať v polievke.

Uplatnene si Sky Planter nájde aj vo vašej obývačke, v detskej izbe a v reštauráciách.

Pestuje po novom fenikel aj jahody

Takmer všetky rastlinky znášajú opačnú polohu, takže pestovanie by nemalo byť problematické. Najčastejšie sa zatiaľ takto pestuje antúria, palma Areca, brečtan, fenikel, mäta, petržlen a papraď.

Mimoriadne sa darí muškátom, orchidei a dokonca aj jahodám či kríčkovým cherry rajčinám.

Sky Planter už aj na Slovensku

Ešte donedávna by sme Sky Planter márne hľadali v našich predajniach, no nedávno táto novinka dorazila aj k nám. Balenie obyčajne obsahuje kvetináč rôznych rozmerov s poistkou proti vypadávaniu zeminy a závesný hák.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: internet