Záujmové krúžky

Please enter banners and links.

Pre dieťa je dôležité aby trávilo svoj čas zmysluplne. Dnešné škôlky a školy sa priam predbiehajú v počte krúžkov až do takej miery, že rodičia strácajú prehľad o tom, čo by bolo pre ich dieťa najlepšie. Veľa rodičov však robí zásadnú chybu – zahltia svojho potomka povinnosťami možno aj s dobrým úmyslom, no zabúda sa pritom na dôležitý fakt. Čím viac toho dieťa má, tým menej sa naučí. Aj ono má totiž právo na trávenie voľného času podľa seba; veď napokon ani vám nikto nediktuje čo máte robiť a tešíte sa sama podľa vlastného uváženia a záľub. Navyše autoritatívnym správaním zaženiete vlastné dieťa do kúta…

 

Odmietanie i napriek šikovnosti

Občas sa pri niektorých deťoch stáva, že síce sú mimoriadne nadané ale nechcú chodiť do krúžku, a to bez ohľadu na to či doň bolo donútené z vašej strany alebo tam chcelo chodiť spočiatku samo. Detskí psychológovia majú vysvetlenie – malé deti ešte nechápu, že pre úspech treba čosi obetovať, niekde vysedieť a niečo sa naučiť.

Snažte sa svoje dieťa usmerniť, ale nenútiť. Porozprávajte sa o tom prečo tam nechce chodievať. Možno ho to už prestalo baviť, nestíha skĺbiť školu spolu s krúžokom alebo sa mu tam viac šikovnejšie dieťa posmieva. Ďalším dôvodom môže byť aj zlý, resp. nevhodný prístup vyučujúcej; v takom prípade postačí dieťa premiestniť inam.

Ak ste so svojou ratolesťou prebrali už všetky možnosti a na každú jednu odpovedalo „nie“, potom psychológovia tvrdia, že je na vine nedostatočná koncentrácia a váš potomok sa jednoducho nechce sústrediť na jednu a tú istú činnosť dookola. Tu je riešením dobrá motivácia a regulovanie času stráveného pri počítači, hrách a televízore.

 

Všetkého veľa škodí

Tvrdenie, že dieťa má chodiť len tam kde mu to ide najlepšie, je iba rodičovským mýtom. Pri výbere prihliadajte aj na záľuby a povahu dieťaťa; možno chce vaša dcéra chodiť spolu s kamarátkou na tanec a nie na keramiku ku ktorej nemá žiaden vzťah a chodí tam len z donútenia.

Taktiež to s počtom krúžkov nepreháňajte. Ak syn od susedov zvláda  tri krúžky ešte to neznamená, že sa to bude pozdávať aj vášmu chlapcovi. Pre niektoré deti je už aj jeden krúžok nad rámec síl. Ideálny je podľa odborníkov jeden krúžok za týždeň.

 

Dieťa má vždy čo robiť

Máte pocit, že sa vaše dieťa nudí, nemá čo robiť a len tak sa fláka v izbe? Ste na veľkom omyle. Váš potomok denne zbiera nespočetné množstvo informácii s ktorými si musí podariť a ktoré musí jeho detská hlávka spracovať. Okrem toho získava vlastné skúsenosti, rieši svoje kamarátstva a zisťuje čo ho baví a čo by robiť nikdy nechcelo. To je predsa dosť vyčerpávajúce, nemyslíte?

 

Na záver štatistiky

Približne šestnásť percent školákov zvláda tri a viac krúžkov. Na žiaden krúžok nechodí takmer desať percent detí. Spomedzi všetkých zameraní sú najpopulárnejšie umelecké krúžky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net